Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... despre familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

despre familie

buna ziua! sunt divortat in curs de casatorie ,vreau sa intreb daca sunt executat silit de banca din momentul casatoriei datoriile pe care le am acum eu se vor rasfrange si asupra viitoarei mele sotii? in sensul ca i se va opri din salariu sau mai sriu eu ce...multumesc anticipat si sarbatori fericite tuturor!
Nu, datoriile sunt proprii ale dvs.. sotia si bunurile ei, nu vor fi afectate. Atentie la ce dobanditi in comun, creditorul poate cere partajul bunurilor pt a putea executa silit partea dvs.
Puteti opta pt regimul separatie de bunuri care presupune ca fiecare dintre soti este proprietar exclusiv asupra bunurilor dobandite inainte de incheierea casatoriei, precum si a celor pe care le dobandeste in nume propriu dupa aceasta data.
multumesc frumos,La Multi Ani 2012!