avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA cu peste 100000 Euro in 2011
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA cu peste 100000 Euro in 2011

Buna ziua,

Am un PFA incadrat la norma de venit care a depasit 100000 Euro in 2011. S-a introdus de la 1 ianuarie o prevedere care spune ca daca s-a depasit 100000 in anul precedent trebuie trecut in sistem real. Asta inseamna ca ar trebui sa trec in 2012 la sistem real dau doar daca depasesc in 2012 trebuie sa trec in 2013 la sistem real?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Popu , utilizator 21:27, 6 Ianuarie 2012
MMX a scris:

Stiu care sunt pasii de radiere in mare si un eventual control ar trebui sa fie OK.

Pe mine ma intereseaza daca e vreo limitare legala in a radia un PFA ce lucreaza pe norma de venit inregistrat pe numele meu si a deschide altul tot pe numele meu , tot pe norma de venit, imediat dupa radiere cu acelasi obiect de activitate? Exista riscul sa fiu obligat sa il deschid pe al doilea in sistem real intrucat cel recent radiat a depasit plafonul de 100000 Euro?

Cred ca e o problema legala mai mult decat contabila.


Ca PFA nu puteti face altul solicitati un control la finante sa nu ramaneti cu mari datorii nedeclarate si este OK.Dar sunt uimita ca sunteti la norma fixa cu un asemenea venit ? Este imposibil deoarece ati declarat un venit de maxim 10.000 lei ca ve ti REALIZA , eu cred ca ve ti fi inclus automat in sistem real, intrebati la finante e cel mai sanatos.

Daca lichidati, radiati PFA inseamna control Finante oricum.
Ultima modificare: Marți, 3 Ianuarie 2012
afaceriiolden, utilizator
Multumesc pentru raspunsuri dar ...

Intrebarea de fond este daca am vreo restrictie la infiintarea unui nou PFA cu norma de venit dupa ce am radiat unul incadrat tot la norma de venit. Exista o perioada minima in care trebuie sa astept sau pot sa incep deschiderea unui nou PFA a doua zi dupa ce s-a terminat radierea ?

Ar fi o portita prin care raman tot la norma de venit.

afaceriiolden a scris:

Ca PFA nu puteti face altul solicitati un control la finante sa nu ramaneti cu mari datorii nedeclarate si este OK.Dar sunt uimita ca sunteti la norma fixa cu un asemenea venit ? Este imposibil deoarece ati declarat un venit de maxim 10.000 lei ca ve ti REALIZA , eu cred ca ve ti fi inclus automat in sistem real, intrebati la finante e cel mai sanatos.

Daca lichidati, radiati PFA inseamna control Finante oricum.


afaceriiolden, esti pe langa subiect. MMX nu si-a declarat niciun venit de 10.000 ron, finantele i-au impus un venit de 10.000 RON; MMX poate o fi avut cifra de afaceri 100.000 € si cheltuieli 99.000 €...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa - cum se trece norma de venit - sistem real ? deliacrin deliacrin Buna Daca un PFA incaseaza peste 100.000 euro in anul anterior este obligat sa treaca la sistem real. Aceasta limita se pondereaza cu perioada lucrata? ... (vezi toată discuția)
Pfa, norma de venit, neinregistrat scopuri tva, declaratia 392b nedepusa Popu Popu Buna, sunt PFA norma de venit, neinregistrat in scopuri de TVA. Am inteles ca avand venituri peste 10.000 €, sub 119.000 RON in anii 2007,2008,2009 as fi ... (vezi toată discuția)
Ce se intampla cu marfa daca onrc a radiat pfa-ul? Magbd Magbd Buna ziua, Daca am PFA-ul radiat fin oficiu, ce se intampla cu marfa pana cand infiintez alt PFA? Si dupa aceea? (vezi toată discuția)