Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... care sunt efectele incheierii casat cu privire la ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

care sunt efectele incheierii casat cu privire la relatiile patrimoniale intre sot?

care sunt efectele incheierii casatoriei cu privire la relatiile patrimonilae intre soti?
Dupa incheierea casatoriei o sa se considere bunuri comune intre soti
Dupa incheierea casatoriei, toate bunurile dobandite de oricare dintre soti, pana la desfacerea casatoriei vor fi considerate bunuri comune, pornind de la presupunerea ca participanrea materiala la dobandirea acelor bunuri s-a facut in cote egale.

Refitor la acest aspect vedeti si acest articol: Aspecte noi privind abordarea casatoriei in perspectiva noului Cod civil, din care citez :

O reglementare nouă şi novatoare este dată şi drepturilor şi obligaţiilor patrimoniale ale soţilor, în Capitolul VI din Titlul II, Cartea a II-a a acestui act normativ.
Prin noua reglementare, soţii au posibilitatea să îşi organizeze aspectele patrimoniale ale convieţuirii lor potrivit situaţiei şi stilurilor de viaţă ale fiecărei familii, în limitele stabilite de lege.
In acest sens, legea prevede o serie de reguli generale, aplicabile oricărei familii, indiferent de regimul matrimonial pe care soţii îl aleg, reglementate sub titlul “Drepturile şi obligaţiile patrimoniale ale soţilor”.
Denumit „regim primar imperativ”, „statut imperativ de bază”, „statut matrimonial de bază”, „regim matrimonial primar”, „efectele căsătoriei” , acest set de reguli constituie, cum afirma Paul Vasilescu [4], numitorul comun cel mai mic faţă de pluralitatea regimurilor matrimoniale aplicabile într-un sistem de drept naţional. Acelaşi autor îl defineşte, numindu-l „regim primar imperativ”, ca fiind „ un set de norme imperative şi esenţiale, norme de aplicare imediată, indiferent de regimul matrimonial concret al soţilor”.
Este, cu alte cuvinte, un set de reguli fundamentale şi imperative, aplicabile indiferent de regimul matrimonial care guvernează raporturile patrimoniale dintre soţi.
Acesta nu poate fi considerat un regim matrimonial suficient pentru a organiza raporturile patrimoniale dintre soţi sau dintre aceştia şi terţi; este vorba doar despre normele fundamentale care guvernează aceste raporturi, care se aplică în mod obligatoriu tuturor celor căsătoriţi .
Este vorba, prin urmare, de un regim general, ce constituie structura de bază a relaţiilor patrimoniale ale soţilor, cuprinzând efectele directe ale căsătoriei.
În reglementarea noului Cod civil român, aceste dispoziţii sunt împărţite în trei paragrafe, primul referindu-se la regimul matrimonial în general, al doilea având drept obiect locuinţa familiei, iar al treilea cheltuielile căsătoriei.
[ link extern ]
deci conform noului cod care sunt efectele?inteleg ca daca ei au conf noului cod alegerea intre regimuri cum o sa fie efectele in functie de noile reglementari si regimuri?