Forum Bani şi Afaceri ... Tendinţe în lumea creditării Prima Casa- cand vireaza banca banii in contul ...
Discuție deschisă în Tendinţe în lumea creditării

Prima Casa- cand vireaza banca banii in contul vanzatorului ?

Buna ziua,

Vand un apartament prin programul Prima Casa 4 (presupun ca asta e ultimul). dosarul a fost aprobat in decenbrie atat de banca(,) cat si de Fondul de Garantare, urmeaza sa ne vedem pe 16 ianuarie cand se redeschide cartea Funciara.

Ni s-a spus insa ca banca va vira banii in contul nostru in circa 3 zile de la semnarea contractului de vanzare-cumparare, in momentul in care este inscrisa in cartea funciara ipoteca in favoarea statului (nu a bancii, deoarece inteleg ca practic ipoteca este preluata de Fondul de Garantare).

Este corect astfel ?

Multumesc !
Da, pentru ca banca vireaza banii doar dupa ce primeste intabularea din care sa reiasa ca proprietar este cumparatorul si este instituita ipoteca in favoarea garantului.
In acel moment destinatia creditului ipotecar a devenit concreta - cumparatorul intra in posesia imobilului iar dvs. va primiti banii.
Ares-3, moderator
Multumesc !

In acest caz...cand se inmaneaza (in mod mai mult sau mai putin festiv :)) cheile casei cumparatorului ? La semnarea actelor la notariat sau la intrarea sumei de bani in contul vanzatorului ?
:)
Cand ati semnat actele la notariat dumnealui a devenit proprietar.
Ca banca nu o sa va dea banii in secunda 2, si asta-i adevarat - cred ca dvs. hotarati momentul.
Am inteles, multumesc.
Poate este util si pt. altii cum se finalizeaza o astfel de tranzactie (cel putin dpdv al vanzatorului) :
- cand se semneaza contractul la notar, acesta va cere intabularea pe numele cumparatorului, cu drept de ipoteca in favoarea...nu-s sigura daca a bancii sau a fondului de garantare ;
- dupa ce ipoteca a fost inscrisa in CF, banca elibereaza banii - deci dupa semnarea contractului de VC mai dureaza cateva zile pana intra banii in cont.