Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare apartament

Buna ziua,daca ma poate lamuri cineva intr-o problema,am cumparat un apartament in provincie respectiv in Brasov tranzactia fiind facuta in Bucuresti la notar ,vanzatorii tot din bucuresti dar tatal unuiadintre vanzatori avea drept de uzufruct viager aupra acestuia ,la precontract cel care avea drept de uzufruct a semnat o procura in favoarea unuia dintr vanzatori pentru a nu m-ai veni la bucuresti ,fiind din alta localitate ,la semnarea contractului de VC.In aceiasi zi am platit prin OP in contul vanzatorului la aceiasi banca .Notarul m-a asigurat ca in aproximativ trei saptamani se rezolva cu intabularea .Pana acum nu am obtinut decat extrasul de carte funciara pentru informare unde se mentioneaza intabularea drept de proprietate cu titlul de drept cumparare ca bun comun dobandit prin Conventie cota actuala 1/1 si la sarcini drept de ipoteca legala repezentant restul de pret ramas neachitat Mentionez ca am achitat toate cheltuielile care revin cumparatorului ,am predat notarului copia OP care in schimp mi-a dat contractul de VC.Sunt doua luni de la tranzactie si nici acum intabularea nu-mi spune nimic ,nimai ca nu au sosit actele de la Brasov.La cateva zile sun la notar mi se spune acelasi lucru.Ce sa fac in aceasta situatie? Multumesc anticipat pentru informatii !
Foarte neclar explicat. Ce data are acel extras cf de informare, care este incheierea de intabulare , in ce baza a fost inscris, ce scrie la litera B. Partea a II a?
La litera C Partea a III Sarcini
Pentru cine sunt sarcinile?
BEJENARU PETRU, Expert judiciar
Extrasul de informare este din data de 16.01.2017 - Se intabuleaza dreptul de proprietate cu titlul de drept cumparare ca bun comun mod dobandire conventiein cota de 1/1asupra A1 in favoare....casatorit cu...sub B3 din cartea funciara....Brasov.La litera B Partea a II a scrie Intabulare drept de proprietate cu titlul de drept cumparare ca bun comun,dobandit prin Conventie cota actuala 1/1 Nume Prenume ,referinte A1 iar la litera C Parte III Sarcini ,Intabulare drept de Ipoteca Legala valoare ... reprezentand restul de pret ramas neachitat -Nume Prenume ,referinte A1 sarcinile sunt pentru vanzator .Mentionez ca am achitat prin OP prezentat notarului care apoi mi-a inmanat contractul de VC cu mentiune ca trbuie sa-l inregistrez in termen de o luna la primarie