Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Violare proprietate privata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Violare proprietate privata

Repet problema de anul trecut.
Deci 1ha din proprietatea privata mi-a fost arat fără a mi se cere avizul. In actele de proprietate (titlul de propietate) figurează ca pădure.
Am vorbit telefonic cu primarul care mi-a confirmat faptul si mi-a propus 500 kg grau/ha.
Am refuzat bineînțeles. Mi-a inchis telefonul

Dupa cum am fost sfatuit pe acest forum am depus plangere penala.
Astazi am primit un telefon de la tractorist. Mi-a propus o intelegere eventual plata unor despagubiri.
Intrebarea mea este:
Sa accept o despagubire?
Trebuie anulata plangerea penala?
In cazul unei depagubiri cat si ce se poate cere?
Mi-a propus ori sa intre cu tractorul cu discul sau sa-mi plateasca un ha de grau!
Multumesc pentru raspuns

Trebuie sa vezi cuantumul despagubirii propuse si data efectiva a platii . Este una dintre solutii. trebuie sa vezi si cat costa sa-ti are 1 ha. Poate este mai avantajos sa-ti are. Poate o sa cultivi ceva.