avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 255 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Violare proprietate privata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Violare proprietate privata

Repet problema de anul trecut.
Deci 1ha din proprietatea privata mi-a fost arat fără a mi se cere avizul. In actele de proprietate (titlul de propietate) figurează ca pădure.
Am vorbit telefonic cu primarul care mi-a confirmat faptul si mi-a propus 500 kg grau/ha.
Am refuzat bineînțeles. Mi-a inchis telefonul

Dupa cum am fost sfatuit pe acest forum am depus plangere penala.
Astazi am primit un telefon de la tractorist. Mi-a propus o intelegere eventual plata unor despagubiri.
Intrebarea mea este:
Sa accept o despagubire?
Trebuie anulata plangerea penala?
In cazul unei depagubiri cat si ce se poate cere?
Mi-a propus ori sa intre cu tractorul cu discul sau sa-mi plateasca un ha de grau!
Multumesc pentru raspuns

Cel mai recent răspuns: ContSters140930 , utilizator 18:29, 9 Ianuarie 2012
Trebuie sa vezi cuantumul despagubirii propuse si data efectiva a platii . Este una dintre solutii. trebuie sa vezi si cat costa sa-ti are 1 ha. Poate este mai avantajos sa-ti are. Poate o sa cultivi ceva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plangere penala violare proprietate privata sorinflorentin sorinflorentin Urmând sfaturile primite pe forum de la dvs. am depus o plângere penala la politie. Va reamintesc ca proprietatea privata a fost violata. Un ha de ... (vezi toată discuția)
Violarea proprietatii private sorinflorentin sorinflorentin Buna ziua, Sunt proprietarul a 11 ha de pădure. Acum câteva zile (10 zile) am aflat de la pădurar ca un hectar din padure a fost arat de către primarul ... (vezi toată discuția)
Teren agricol dat in arenda unei firme.poate arendasul sa-l inchirieze altor persone fizice telecomanda telecomanda Am dat in arenda unei firme 4 ha teren agricol.pretul 800.kg grau /ha Firma respectiva la randul ei a dat acest teren unor persoane fizice pentru al lucra ... (vezi toată discuția)