Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenitori rezervatari
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenitori rezervatari

Sunt interesata daca noul Cod Civil- 2011- prevede vreo posibilitate de a anula dreptul de mostenire a mostestenitorilor rezervatari (sot, sotie, copii) si care ar fi aceste mijloace (testament, etc.)

Multumesc.
Nu se pot anula drepturile la mostenire ale rezervatarilor, ca de aia sunt rezervatari. De cota lor de rezerva, conferita prin lege, nu poate dispune nici cel care lasa mostenirea, chiar daca acesta intocmeste un testament pentru cauza de moarte sau donatie, acestea fiind supuse reductiunii liberalitatilor excesive pentru incalcarea rezervei succesorale .Mostenitorii rezervatari sunt sotia supravietuitaore, copii si parintii. Daca nu faceti parte din aceste categorii, va poate intocmi un contract de vanzare cumparare in care sa dati pretul.
daca sunt rezervatari prin lege, bineinteles ca nimeni nu le poate lua dreptul legal