Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii majorari salariale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

majorari salariale

ce majorare, fata de salariile din septembrie, acordam celor din invatamant de la 1 oct 2008?
va multumesc:(

Dupa cum probabil stiti, Presedintele Romaniei, Traian Basescu, a anuntat vineri ca a decis promulgarea legii care prevede majorarea cu 50% a salariilor profesorilor. Presedintele Basescu a declarat ca legea respecta criteriile constitutionale, ca este oportuna si ca se incadreaza in obiectivele strategiei Lisabona, privind un sistem educational performant.
Ramane de vazut ce tactica va adopta Guvernul, care a anuntat prin diferite "canale" ca ca opera doar o crestere cu 9% a salariilor din invatamant si ca va "bloca" legea printr-o ordonanta de urgenta.Asteptam...:(
Conform OUG nr. 136/2008, publicata in M.Of. nr. 739/31.10.2008:
"Art. 1
În perioada octombrie-decembrie 2008, valoarea coeficientului de multiplicare 1,000 a salariilor personalului didactic din învăţământ se stabileşte după cum urmează:
a)266,026 lei pentru funcţia prevăzută la art. 1 alin. (1) lit. a) din Ordonanţa Guvernului nr. 15/2008 privind creşterile salariale ce se vor acorda în anul 2008 personalului din învăţământ, aprobată cu modificări prin Legea nr. 221/2008;
b)299,933 lei pentru funcţiile didactice prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. c) din Ordonanţa Guvernului nr. 15/2008, aprobată cu modificări prin Legea nr. 221/2008."