Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Declaratii fiscale Intreprindere Individuala
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Declaratii fiscale Intreprindere Individuala

O intreprindere individuala platitoare de tva (lunar)desfasoara actvitatea de prestari servicii in constructii si reparatii nave.In urma contractelor obtinute cu o firma germana detasaza o parte din personalul angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata , la firma beneficiara in Germania .Au fost intrunite toate formalitatile pentru evitarea dublei impuneri,drept urmare toate impozitele se platesc in Romania pentru veniturile obtinute in statul membru UE.Am de pus urmatoarele intrebari:

1) Care este valoarea diurnei pentru personalul detasat ?
2) Ce declaratii trebuie sa depuna la administratia financiara pentru veniturile obtinute in Germania (incasate in contul bancar din Romania de la firma germana pentru serviciile prestate ) ?
3) Facturile emise in Germania nu sint cu TVA , se emit facturi interne ?Si daca se emit acestea vor fi cu TVA sau nu (avind in vedere ca este inregistrat ca platitor de TVA)?
4) Veniturile obtinute din diurna se declara in formularul 200 ?

In speranta ca voi primi lamuririle atit de necesare va multumesc anticipat.Claudia

c1964 a scris:

O intreprindere individuala platitoare de tva (lunar)desfasoara actvitatea de prestari servicii in constructii si reparatii nave.In urma contractelor obtinute cu o firma germana detasaza o parte din personalul angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata , la firma beneficiara in Germania .Au fost intrunite toate formalitatile pentru evitarea dublei impuneri,drept urmare toate impozitele se platesc in Romania pentru veniturile obtinute in statul membru UE.Am de pus urmatoarele intrebari:

1) Care este valoarea diurnei pentru personalul detasat ?
[...]
4) Veniturile obtinute din diurna se declara in formularul 200 ?

In speranta ca voi primi lamuririle atit de necesare va multumesc anticipat.Claudia

Diurna platita salariatilor care lucreaza in Germania o stabiliti dvs. cu acestia, dar suma deductibila fiscal este 2,5 x 35 = 87,5 euro/zi.

Diurna nu este un venit impozabil pentru cel ce o primeste.

c1964 a scris:

O intreprindere individuala platitoare de tva (lunar)desfasoara actvitatea de prestari servicii in constructii si reparatii nave.In urma contractelor obtinute cu o firma germana detasaza o parte din personalul angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata , la firma beneficiara in Germania .Au fost intrunite toate formalitatile pentru evitarea dublei impuneri,drept urmare toate impozitele se platesc in Romania pentru veniturile obtinute in statul membru UE.Am de pus urmatoarele intrebari:

[...]
2) Ce declaratii trebuie sa depuna la administratia financiara pentru veniturile obtinute in Germania (incasate in contul bancar din Romania de la firma germana pentru serviciile prestate ) ?
[...]

In speranta ca voi primi lamuririle atit de necesare va multumesc anticipat.Claudia

Trebuie sa depuneti in plus declaratia 390.

c1964 a scris:

O intreprindere individuala platitoare de tva (lunar)desfasoara actvitatea de prestari servicii in constructii si reparatii nave.In urma contractelor obtinute cu o firma germana detasaza o parte din personalul angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata , la firma beneficiara in Germania .Au fost intrunite toate formalitatile pentru evitarea dublei impuneri,drept urmare toate impozitele se platesc in Romania pentru veniturile obtinute in statul membru UE.Am de pus urmatoarele intrebari:

[...]
3) Facturile emise in Germania nu sint cu TVA , se emit facturi interne ?Si daca se emit acestea vor fi cu TVA sau nu (avind in vedere ca este inregistrat ca platitor de TVA)?
[...]

In speranta ca voi primi lamuririle atit de necesare va multumesc anticipat.Claudia

Puteti folosi acelasi tip de facturier ca cel din care emiteti facturi in Romania, dar folositi ca moneda euro (treceti pe factura cursul din ziua emiterii) si la rubrica TVA specificati "Taxare inversa".

Iulian MANEA, Contabil