Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Imprumut cu garantie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Imprumut cu garantie

Buna ziua,
Ca firma,ce modalitati exista de a acorda imprumut unei persoane fizice?Mai pe inteles :trebuie sa-i montez o centrala unei persoane fizice prin programul casa verde.Persoana nu dispune de banii necesari pt a putea derula proiectul.Eu trebuie sa-i eliberez factura si chitanta .Dar mai vad eu banii?
Pot sa fac o firma cu activitate de imprumut ,cod caen corespunzator acestei activitati,dar nu stiu mai departe.Cum procedez?
Multumesc.
Riscul Dvs. pe care vi-l asumati! Nu puteti imprumuta persoane fizice pe societate. Il inregistrati eventual ca debitor cu suma respectiva, dar dupa ce efectuati lucrarea si ii taiati factura.

Pentru a deschide o societate prin care sa acordati imprumuturi in bani trebuie sa indepliniti anumite criterii. Capitalul social al unei astfel de societati se ridica undeva la 200.000 euro. Cel putin asa stiu eu ca este una dintre conditii lainfiintarea unei IFN. Trebuie sa aveti acordul Bancii Nationale care atesta inscrierea in Registru General.
Dar puteti imprumuta ca persoana fizica, in cazul in care nu plateste, executati, luati banii si ii treceti in firma ( unde inteleg ca vor aparea ca fiind deja incasati). Sfatul meu este sa faceti un contract foarte bun pentru situatia in care trebuie sa ajungeti la executare.