Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Deductibilitate bonuri fiscale de taxi
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Deductibilitate bonuri fiscale de taxi

Buna ziua,
1.O intreprindere individuala poate sa deduca bonuri fiscale de taxi si daca exista o limita la valoarea bonurilor de taxi si cate bonuri pe zi poate sa deduca.

2.Bonurile fiscale de RATB si cartelele METROREX se pot deduce daca sunt mai mici de 50 lei(cand nu exista abonament)
Multumesc

Nu exista o limita de deductibilitate a cheltuielilor de transport, cele la care va referiti, insa Codul Fiscal spune ca sunt deductibile numai acele cheltuieli efectuate in scopul realizarii veniturilor impozabile.
In general, e bine sa deduceti cheltuielile care isi au o justificare in activitatea Dvs.
ok,multumesc pentru raspuns