Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare autoturism
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare autoturism

un roman a adus o masina din Italia iar eu am cumparat-o de la acesta !

daca nu mai am factura dintre italian si romanul de la care am cumparat masina si am doar traducerea legalizata si un print a facturii fara semnatura si stampila ? o sa am probleme la inscriere ? am indentificarea,rarul facut tot, doar chestia asta ma nelinisteste (in caz de probleme se poate sa dau o declaratie pe proprie raspundere la notar undeva ca am pierdut factura ? )

Multumesc.
Pentru înmatricularea definitiva în cazul autoturismelor aduse din import,este necesar sa detineti urmatoarele documente:
- cartea de identitate a vehiculului având aplicata folia de secretizare de catre R.A.R.
- fisa de înmatriculare cu viza de la Administratia Financiara ( de plata a impozitului )
- inspectia tehnica periodica în termenul de valabilitate efectuata obligatoriu la R.A.R.
- copie asigurare obligatorie RCA
- chitanta reprezentând contravaloarea certificatului de înmatriculare
- chitanta reprezentând contravaloarea taxei de înmatriculare la trezorerie
- act vamal de import definitiv si copie dupa acesta
- copie act de identitate ( acte firma în cazul persoanelor juridice )
- contravaloarea placutelor de înmatriculare se achita la ghiseu
Copia facturii-fara semnatura si fara stampila -in lipsa originalului,nu poate constitui document