avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare autoturism
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare autoturism

un roman a adus o masina din Italia iar eu am cumparat-o de la acesta !

daca nu mai am factura dintre italian si romanul de la care am cumparat masina si am doar traducerea legalizata si un print a facturii fara semnatura si stampila ? o sa am probleme la inscriere ? am indentificarea,rarul facut tot, doar chestia asta ma nelinisteste (in caz de probleme se poate sa dau o declaratie pe proprie raspundere la notar undeva ca am pierdut factura ? )

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 08:25, 30 Ianuarie 2012
Pentru înmatricularea definitiva în cazul autoturismelor aduse din import,este necesar sa detineti urmatoarele documente:
- cartea de identitate a vehiculului având aplicata folia de secretizare de catre R.A.R.
- fisa de înmatriculare cu viza de la Administratia Financiara ( de plata a impozitului )
- inspectia tehnica periodica în termenul de valabilitate efectuata obligatoriu la R.A.R.
- copie asigurare obligatorie RCA
- chitanta reprezentând contravaloarea certificatului de înmatriculare
- chitanta reprezentând contravaloarea taxei de înmatriculare la trezorerie
- act vamal de import definitiv si copie dupa acesta
- copie act de identitate ( acte firma în cazul persoanelor juridice )
- contravaloarea placutelor de înmatriculare se achita la ghiseu
Copia facturii-fara semnatura si fara stampila -in lipsa originalului,nu poate constitui document

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot sa inmatriculez masina pe adresa din buletin dac am viza de flotant in alt juet? laura26_02 laura26_02 mi-am facut viza de flotant pt a ma putea casatori in localitatea in care m-am nascut, dar in care nu mai locuiesc. viza de flotant am folosit-o, dar acum nu ... (vezi toată discuția)
Cum pot obtine un certificat pentru un autoturism din anglia? marius_2012 marius_2012 buna am cumparat si eu un passat 3b cu numere de anglia de vreun an foarte ieftin si m-am apucat de il facut tuning acum la sfarsit ma costat 3600e cu totu si ... (vezi toată discuția)
Inmatriculari auto si radieri eugen buleandra eugen buleandra am cumparat o masina din targ,masina fiind vanduta de un intermediar,cand am contactat adevaratul proprietar pentru a face actele masinii,acesta mi-a spus ca ... (vezi toată discuția)