Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... infiintare societate leasing
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

infiintare societate leasing

Societatile care desfasoara activitati de leasing trebuie sa fie de tip IFN? exista o lista cu societatile care sunt autorizate sa desfasoare activitati de leasing? Ma refer la cele de tip SRL, infiintate sa zicem in 2008-2009. Sau acest tip de societati isi pot desfasura activitatea ca orice alt SRL?
Multumesc
o societate de leasing poate fi SRL dar nu poate efectua decat operatiuni de leasing operational, pentru desfasurarea activitatii de leasing financiar este nevoie ca societatea sa fie IFN, si implicit sa aiba aprobarea BNR
Societatea de tip I.F.N. este o entitate, alta decat institutiile de credit, ce desfasoara activitate de creditare cu titlu profesional, in conditiile stabilite de lege.
Institutiile financiare nebancare au obligatia de a se constitui ca societati comerciale pe actiuni (art. 6 din legea nr. 93 / 2009).
Institutiile financiare nebancare pot desfasura urmatoarele activitati de creditare: a) acordare de credite, incluzand, fara a se limita la: credite de consum, credite ipotecare, credite imobiliare, microcredite, finantarea tranzactiilor comerciale, operatiuni de factoring, scontare, forfetare; b) leasing financiar; c) emitere de garantii, asumare de angajamente de garantare, asumare de angajamente de finantare; d) acordare de credite cu primire de bunuri in gaj, respectiv amanetare prin case de amanet; e) acordare de credite catre membrii asociatiilor fara scop patrimonial organizate pe baza liberului consimtamant al salariatilor/pensionarilor, in vederea sprijinirii prin imprumuturi financiare a membrilor lor de catre aceste entitati, organizate sub forma juridica a caselor de ajutor reciproc; f) alte forme de finantare de natura creditului.
IFN-urile sunt reglementate de Legea nr. 93/2009 privind institutiile financiare nebancare
ok, multumesc pt raspuns. dar care este diferenta intre leasingul operational si cel financiar? ma refer de exemplu la o societate comerciala care vinde in sistem leasing autoturime, in redevente lunare, fara dobanda. ce fel de leasing se aplica in acest caz?
in cazul leasingul operational proprietarul masini este locatorul, adica firma de leasing , iar locatarul, adica cel care inchiriaza isi inregistreaza chiria lunara,....mai exact conform cod fiscal, diferenta este urmatoare :

7. contract de leasing financiar - orice contract de leasing care îndeplineşte cel puţin una dintre următoarele condiţii:

a) riscurile şi beneficiile dreptului de proprietate asupra bunului care face obiectul leasingului sunt transferate utilizatorului la momentul la care contractul de leasing produce efecte;

b) contractul de leasing prevede expres transferul dreptului de proprietate asupra bunului ce face obiectul leasingului către utilizator la momentul expirării contractului;

c) utilizatorul are opţiunea de a cumpăra bunul la momentul expirării contractului, iar valoarea reziduală exprimată în procente este mai mică sau egală cu diferenţa dintre durata normală de funcţionare maximă şi durata contractului de leasing, raportată la durata normală de funcţionare maximă, exprimată în procente;

d) perioada de leasing depăşeşte 80% din durata normală de funcţionare maximă a bunului care face obiectul leasingului; în înţelesul acestei definiţii, perioada de leasing include orice perioadă pentru care contractul de leasing poate fi prelungit;

e) valoarea totală a ratelor de leasing, mai puţin cheltuielile accesorii, este mai mare sau egală cu valoarea de intrare a bunului;

8. contract de leasing operaţional - orice contract de leasing încheiat între locator şi locatar, care transferă locatarului riscurile şi beneficiile dreptului de proprietate, mai puţin riscul de valorificare a bunului la valoarea reziduală, şi care nu îndeplineşte niciuna dintre condiţiile prevăzute la pct. 7 lit. b) - e); riscul de valorificare a bunului la valoarea reziduală există atunci când opţiunea de cumpărare nu este exercitată la începutul contractului sau când contractul de leasing prevede expres restituirea bunului la momentul expirării contractului;