Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Reactivare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Reactivare firma

O firma nu a depus declaratiile si bilantul din 2007 pana in prezent, desi a avut activitate. A aflat ca a fost trecuta de catre finante la firme inactive din iunie 2009, iar din iulie 2009 nu mai este considerata firma platitoare de tva. Ce se poate face ca aceasta firma sa reintre in normal?
Trebuie sa indepliniti conditiile prevazute de art. 78 indice 1 Cod procedura fiscala, respectiv
"Contribuabilii declarati inactivi se reactiveaza daca indeplinesc, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) isi toate obligatiile declarative prevazute de lege;
b) isi indeplinesc toate obligatiile de plata;
c) organele fiscale au constatat ca functioneaza la domiciliul fiscal declarat."