Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... inpozit auto primarie
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

inpozit auto primarie

am un autoturism 2664cm.,inpozitul local in ultimii ani a ajuns la suma de 2000 lei, e cumparat cu bani munciti in strainatate,neavind nici un venit momentan este inposibil de platit aceasta suma,de vindut am incercat dar nui nici o sansa toata lumea stie de inpozitul extra,masina e in stare buna am nevoe de ea,consider ca legea cu multiplicarea acestui inpozit in ultimii ani nui corect data. cred ca inpozitul ca masina de lux ar trebui calculat in functie de venitul fiecaruia si de provinienta autoturismului.doresc sa aflu pe cine as putea actiona in judecata pentru aceasta si ce sanse credeti ca as avea ,sau daca exista alta varianta pentru a plati o taxa normala.
Calculul impozitului auto datorat este stabilit prin lege : Codul fiscal - Legea 571/2003 republicata- emis de ministerul de finante :

[ link extern ]

Va reproduc textul de lege:

ART. 263*) Calculul taxei

(1) Taxa asupra mijloacelor de transport se calculează în funcţie de tipul mijlocului de transport, conform celor prevăzute în prezentul capitol.

(2) În cazul oricăruia dintre următoarele autovehicule, impozitul pe mijlocul de transport se calculează în funcţie de capacitatea cilindrică a acestuia, prin înmulţirea fiecărei grupe de 200 cm^3 sau fracţiune din aceasta cu suma corespunzătoare din tabelul următor:

Tipuri de autovehicule lei/200 cm^3
sau fracţiune
din aceasta
1 Motorete, scutere, motociclete şi autoturisme cu
capacitatea cilindrică de până la 1600 cm^3 inclusiv 8

2. Autoturisme cu capacitatea cilindrică între
1601 cm^3 şi 2000 cm^3 inclusiv 18

3. Autoturisme cu capacitatea cilindrică între
2001 cm^3 şi 2600 cm^3 inclusiv 72

4. Autoturisme cu capacitatea cilindrică între
2601 cm^3 şi 3000 cm^3 inclusiv 144

5. Autoturisme cu capacitatea cilindrică de peste
3.001 cm^3 290

6. Autobuze, autocare, microbuze 24

7. Alte autovehicule cu masa totală maximă autorizată
de până la 12 tone inclusiv 30

8. Tractoare înmatriculate 18

Deci , la dvs s-a stabilit astfel :
2664/200= 13,32 => 14 (pe 200 cm3 sau fractie)
impozitul pe an este de 14*144 =2016 lei