Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... FORMULARUL A 1 (FOSTUL E101)
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

FORMULARUL A 1 (FOSTUL E101)

Buna ziua,
Va rog sa imi acordati cateva momente din timpul dvs,in sensul de
a-mi raspunde la urmatoarea intrebare,daca se poate :Firma de care
apartin are ca domeniu de activitate transport marfuri.De o perioada
buna de timp,am inteles ca este necesar sa detinem formularul
A1-fostul E 101,pentru soferi?Firma efectueaza transporturi de marfuri
cu camionul,soefrii nu sunt detasati.Problema este urmatoarea:nu putem
sti ce
comenzi vom avea pe viitor si ,drept consecinta ,nu stim cati soferi
vor pleca in afara...Cum putem rezolva cu acest formular,daca legea
zice ca trebuie cerut cu 30 de zile inainte sa plece persoana
respectiva?!Si inca ceva,extrem de important,este vorba despre
soferi,care efectueaza un transport in beneficiul angajatorului lor
din Romania,nu este vorba despre vreun contract cu alte firme la care
sa fie ''detasati'',asadar,unul dintre ei facand de exemplu un
transport in Franta si este in afara pentru 1 luna,sa zicem,cum
rezolvam?inclusiv pe fostul E101 era o rubrica in care trebuia
mentionata perioada de detasare si numele firmei straine din UE la
care este detasat.Repet,fiind vorba de transport de marfa,ai o comanda
de transport azi si maine pleaca soferul in cursa,cum ii obtin
formularul si este necesar,intr-adevar???am intrebat inclusiv la
sediul Casei de Pensii de care apartinem-Arges,insa nu ne-au putut
lamuri.....multumiri anticipate.
Formularul A1 nu se foloseste decat in cazul detasarii lucratorilor romani in strainatate .....
Buna ziua!
Am nevoie de ajutorul dvoastra cu privire la formularul A1 si sper sa ma puteti ajuta.
Am sa incerc sa va explic cat se poate de bine despre ce este vorba, pentru a putea primi un raspuns care sa imi clarifice gandurile.
Sora mea, impreuna cu sotul ei, lucreaza in Germania la o societate care i-a angajat prin intermediul formularului A1. Ei ar dori sa stie ce drepturi au acolo in baza acestui formular, dar mai ales ii intereseaza daca isi pot duce si fetita acolo, si daca acest formular le permite sa o inscrie pe fetita acolo la scoala.
Din cate am inteles, cei care beneficiaza de A1, nu mai au nevoie de "drept de munca" si "drept de sedere". Dar daca nu au aceste documente, se vor putea "stabili" acolo?
Va multumesc anticipat si sper sa imi raspundeti cat mai repede posibil.
O zi buna in continuare!