avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Promisiune verbala la un contract de telefonie mobila
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Promisiune verbala la un contract de telefonie mobila

am incheiat cu o firma de telefonie mobila un contract verbal pentru 6 luni iar conditia mea a fost sa primesc o cartela micro-sim pentru telefonul ce il detin. cand am fost sa ridic noua cartela pentru abonament era o cartela normala. am insistat timp de doua saptamani sa mi se dea cartela ce am cerut-o si au zis ca nu e inclusa in acea optiune desi operatorul mi-a zis cu totul altceva. am reusit sa ii conving sa imi inchida abonamentul dar tot vor sa platesc toata perioada contractuala.desi nici macar nu am ridicat cartela pentru ca nu indeplinea cerintele mele.ce pot face sa scap de plata abonamentului?
Ultima modificare: Joi, 9 Februarie 2012
Ares-3, moderator
Cel mai recent răspuns: cga43 , utilizator 23:10, 9 Februarie 2012
Buna dimineata!

Din cunostintele mele, in astfel de cazuri companiile de telefonie mobila inregistreaza convorbirile telefonice, tocmai "in scopul imbunatarii serviciilor oferite clientilor". Rugati sa va fie pusa la dispozitie o copie in forma scrisa a acesteia. Daca se va raspunde solicitarii, posibil ca Dvs. sa fiti acela care nu a inteles variantele oferite de consilierul respectivului operator de telefonie mobila. Fiind operatori de date cu caracter personal, cred ca aceasta convorbire poate fi adusa ca proba in instanta.

Care este motivul rezilierii contractului cu acestia si cum s-a facut aceasta? Tot verbal sau la o reprezentanta a operatorului de telefonie, in forma scrisa? Care sunt conditiile in care v-au acceptat rezilierea?
Gabrielle Monique a scris:

Buna dimineata!

Din cunostintele mele, in astfel de cazuri companiile de telefonie mobila inregistreaza convorbirile telefonice, tocmai "in scopul imbunatarii serviciilor oferite clientilor". Rugati sa va fie pusa la dispozitie o copie in forma scrisa a acesteia. Daca se va raspunde solicitarii, posibil ca Dvs. sa fiti acela care nu a inteles variantele oferite de consilierul respectivului operator de telefonie mobila. Fiind operatori de date cu caracter personal, cred ca aceasta convorbire poate fi adusa ca proba in instanta.

Care este motivul rezilierii contractului cu acestia si cum s-a facut aceasta? Tot verbal sau la o reprezentanta a operatorului de telefonie, in forma scrisa? Care sunt conditiile in care v-au acceptat rezilierea?



Inregistrareaacestei convorbiri telefonice nu poate reprezenta proba in instanta.
adi_ady a scris:

ce pot face sa scap de plata abonamentului?

Nu v-ati angajat sa platiti neconditionat serviciul, ci doar in anumite conditii. Intelegerea dintre Dvs si furnizor ar fi fost valabila daca acesta s-ar fi achitat de obligatii si / sau ar fi respectat conditiile acesteia. Pe scurt, la ce abonament va referiti, de plata carui serviciu vreti sa scapati?

Daca furnizorul insista cu pretentiile aberante, solicitati-i acestuia sa precizeze in scris care este temeiul pretentiilor pe care le ridica. Dupa aceea faceti o reclamatie la ANPC.


Acceptarea este expresia vointei destinatarului de a incheia contractul in conditiile descrise in oferta.
Ultima modificare: Joi, 9 Februarie 2012
cga43, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Abonament cosmote - sim demagnetizat, reziliere contract PopaMarian1 PopaMarian1 Buna Ziua.Am si eu o intrebare,am un abomanet cosmote ,si asta seara stateam pe telefon si dintr-o data imi zce Introduceti cartela SIM.Bag cartela in alte ... (vezi toată discuția)
Schimbarea de catre operatorul de telefonie mobila a nr de telefon dupa rezilierea contractului crisstina_ crisstina_ Buna ziua!Acum 3 ani am facut un abonament la un operator de telefonie mobila trecand nr de pe cartela prepay pe abonament.Recent mi-am reziliat contractul cu ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract telefonie mobila daniel12 daniel12 am un abonament la [EDITAT] si as vrea sa renunt la el in baza legi care tocmai sa dat am sunat la dansi si miau zis ca trebuie sa platesc suma de 150 euro ca ... (vezi toată discuția)