Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... transcriere certificat grecesc in romania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

transcriere certificat grecesc in romania

am nascut un copil in grecia are certificat grecesc as vrea sa stiu unde il pot transcrie in romania si ce acte imi trebuie si cat costa pt ca vreau sa ai fac si cetificat romanesc vreau sa stiu daca se poate sa ramana cu amandoua mentionez ca sunt casatorita in grecia si sotul e grec ,ce pot face pentru ai face si certificat romanesc la copil si daca trebuie sa fie ambi parinti la procedura asta. Dupa ce ai fac certificat romanesc vreau sa stiu daca poate benificia de alocatia de stat pt minori in romania,copilul are 3 ani.
Pentru transcrierea certificatului de nastere trebuie sa adresati o cerere la Biroul de evidenta a populatiei din localitatea de domiciliu. Certificatul emis de autoritatile straine va fi valid in continuare si alocatia de stat o veti primi dupa ce veti obtine certificatul si veti depune cerere in acest sens la Directia de Asistenta Sociala din cadrul Primariei localitatii de domiciliu.
Documentele necesare transcriere certificat le gasiti in linkul urmator:
[ link extern ]
Proceduri si documente necesare pentru obtinerea alocatiei:
[ link extern ]
L.C.
Laura Ciobeica, moderator