Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plati compensatorii 2012
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plati compensatorii 2012

Dorim sa acordam salarii compensatorii in urma unei concedieri individuale pe motive ce nu tin de persoana salariatului. Mentionez ca nu avem nimic precizat in CCM la nivel de unitate sau in regulamentul intern.
Imi puteti spune daca acordam 3 salarii compensatorii de incadrare in baza deciziei de concediere individuala vom retine toate contributiile, mai putin somajul?
Se datoreaza asupra acestor salarii compensatorii :
1) salariat:
-contributia individuala de asigurari sociale;
-contributia individuala de asigurari sociale de sanatate;
- impozit venit salarii

2) angajator:
- contributia datorata de angajator la bugetul asigurarilor sociale de stat;
- contributia datorata de angajator la bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate;
- contributia de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale datorata de angajator la bugetul asigurarilor sociale de stat;