Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Incetarea raportului de serviciu in cazul unui ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Incetarea raportului de serviciu in cazul unui functionar public al carui raport de serviciu este suspendat

Buna ziua,
Sunt functionar public, iar raportul de serviciu este suspendat pe motiv de concediu pentru crestrea copilului pana la varsta de 2 ani.
Acum am primit o oferta de munca din partea unei companii.
Cum imi pot inceta raportul de serviciu cu institutia publica?
Legea nr.188/1999 prevede la art. 97. ca, încetarea raporturilor de serviciu ale funcţionarilor publici se face prin act administrativ al persoanei care are competenţa legală de numire în funcţia publică şi are loc în următoarele condiţii:
a) de drept;
b) prin acordul părţilor, consemnat în scris;
c) prin eliberare din funcţia publică;
d) prin destituire din funcţia publică;
e) prin demisie.

Art. 102. - Funcţionarul public poate să comunice încetarea raporturilor de serviciu prin demisie, notificată în scris persoanei care are competenţa legală de numire în funcţia publică. Demisia nu trebuie motivată şi produce efecte după 30 de zile calendaristice de la înregistrare.
pentru freelis,
Ce ziceti de art.97 lit a coroborat cu art.94 alin (2)?
Consider ca in cazul meu nu se pune problema unei demisii din moment ce raportul de serviciu este suspendat.
Iar incetarea cu acordul partilor, nu cred ca institutia respectiva si-ar da acordul, pentru ca ar fi in dezavantajul lor, pierd un om si li se blocheaza si postul.
Va multumesc pentru sfat!
la cerere. e simplu. iti reiei activitatea si apoi soliciti incetarea raportului de serviciu prin demisie sau cum vrei