Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... 392B - activitate de taximetrie-
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

392B - activitate de taximetrie-

Activitate de taximetrie - neplatitor TVA

Combustibilul achizitionat (fara factura) se pun la:
- achizitii de la platitori TVA
sau
- achizitii de la neplatitori TVA

Am intrebat la finante si mi-au spus sa revin cu intrebarea...
Parerea mea este la "neplatitori de TVA".

Revino si aici cu informatia, te rog, daca raspunsul primit din partea acestora este altul.
Multumesc mult.
:-/
Daca furnizorul de combustibil de unde s-a achizitionat combustibilul (chiar si fara factura, exista un bon fiscal stampilat) este platitor de TVA - avand CIF cu RO mentionat pe BF - consider ca trebuie inregistrat la platitori de TVA. Asa m-a invatat pe mine o doamna contabila...
L.C.
Operatiunile se preiau din jurnalele de TVA (vezi art. 156 C.Fiscal). Chiar daca persoana juridica nu este inregistrata in scopuri de TVA, dar ar fi avut drept de deducere (ceea ce nu e cazul), operatiunile se trec la ACHIZITII DE LA PLATITORI INREGISTRATI IN SCOPURI DE TVA.
:innocent: