Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... cabinet individual stomatologic
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

cabinet individual stomatologic

la 31.12.2011 CMI a depasit cifra de afaceri de 35000 euro
devine platitor de tva?
sau este scutit indiferent de cifra de afaceri?
mentionez ca de la infiintare a fost neplatitor si activitatea este doar de
servicii stomatologice
www.avocatnet.ro/content/art...
va rog cititi...Da treceti la platitor de Tva..
Art. 152 alin. (6) din Codul fiscal:
Persoana impozabilă care aplică regimul special de scutire şi a cărei cifră de afaceri, prevăzută la alin. (2), este mai mare sau egală cu plafonul de scutire în decursul unui an calendaristic (35.000 euro), trebuie să solicite înregistrarea în scopuri de TVA, conform art. 153, în termen de 10 zile de la data atingerii sau depăşirii plafonului...
Dacă persoana impozabilă respectivă nu solicită sau solicită înregistrarea cu întârziere, organele fiscale competente au dreptul să stabilească obligaţii privind taxa de plată şi accesoriile aferente, de la data la care ar fi trebuit să fie înregistrat în scopuri de taxă, conform art. 153.

Aceata obligatie este instituita atat livrărilor de bunuri, cat şi a prestărilor de servicii, cum sunteti dvs.
Marcel Mihalache, Avocat
pentru cabinet de stomatologie nu este valabil art 141 aliniatul b
scutire de tva indiferent de cifra de afaceri?
ce raspunsuri dati, ma derutati de tot