Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Au dreptul sa desfasoare ancheta?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Au dreptul sa desfasoare ancheta?

Buna Tuturor, problema pe scurt e simpla: accident de masina, vinovat celalalt sofer, mi-a iesit dauna totala pe masina, trebuie sa recuperez banii de la rca -ul lui, magicul euroins...
doar ca indivizii vor ancheta suplimentara, desi art. 36 din ordinul csa 14/2011 nu le permite acest lucru: "Asigurătorul RCA poate desfășura investigații privind producerea accidentului, în condițiile în care respectivul accident nu face obiectul unor cercetări efectuate de autoritățile publice."
Asa zice legea, eu am deja decizia de la politie deci e clar cine a fost de vina... si ei m-au informat cu nonsalanta ca totusi vor sa o faca in temeiul art.36....care ii contrazice total!!!!!!!
ce sa fac?X-(X-(
Daca nu vor sa va despagubeasca singura solutie este instanta. Sau poate medierea.
superb...deci constatarea de la politie si faptul ca celalalt sofer si-a recunoscut vina, sunt nule...ce lege avem... apropo de lege, ma puteti ajuta cu inca o informatie...cine stie unde este specificat in lege faptul ca aceasta "constatare" sau ma rog...hartoagele de la politie care s-au intocmit in baza proceselor verbale nu reprezinta cercetari ? exista undeva in lege scris asa ceva? multumesc mult