Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Angajati la PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Angajati la PFA

Buna,
O colega mi-a cerut ajutorul, si nu sunt prea pregatita pe partea aceasta pentru a-i putea raspunde.
O persoana care este PFA, doreste sa mai angajeze pe cineva.
Intrebare: Ce tip de contract trebuie incheiat?
Trebuie transmis Revisal? sau e suficient sa se plateasca darile la stat?

Multumesc anticipat,
cf OUG 46/2011 pt completarea OUG 44/2008 puteti incheia contracte de munca conform legii, cu declarare in revisal

Articol unic. — Articolul 17 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 44/2008 privind desfăşurarea activităţilor economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 328 din 25 aprilie 2008, cu modificările ulterioare, se modifică şi se completează după cum urmează:

1. Alineatul (1) se modifică şi va avea următorul cuprins:

„Art. 17. — (1) PFA îşi poate desfaşura activitatea conform prevederilor art. 4 lit. a) sau poate angaja, în calitate de angajator, terţe persoane cu contract individual de muncă, incheiat în condiţiile legii.”

2. După alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (3), cu următorul cuprins:

„(3) PFA nu va fi considerată un angajat al unor terţe persoane cu care colaborează potrivit art. 16, chiar dacă colaborarea este exclusivă.”