Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitii marfa Franta
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitii marfa Franta

Buna ziua.
O societate neplatitoare de tva vrea sa aduca marfa din franta si sa o vanda pe teritoriul romaniei.Trebuie sa se declare platitoare de tva?Unde si cand plateste tva-ul pentru marfa achizitionata?Ce declaratii trebuiesc depuse inainte si dupa inceperea acestei activitati?
Va multumesc anticipat.
In primul rand trebuie sa va inscrieti in Registrul Operatorilor Intracomunitari deoarece faceti achizitie intracomunitara.
Efectuarea de operatiuni intracomunitare fara a fi inscris in R.O.I. se sanctioneaza cu amenda contraventionala de pana la 5.000 lei.
daca valoarea achizitiilor nu depaseste 10.000 euro, se plateste tva in franta si nu trebuiesc indeplinite alte formalitati.
dupa depasirea acestui plafon, este obligatorie inregistrarea in scopuri de tva intracomunitar, inscrierea in ROI si plata tva in romania prin depunerea decontului special de tva, formular 301.
Multumesc frumos pentru raspuns.