Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii ADMINISTRATOR SOCIETATE COMERCIALA PE ACTIUNI
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

ADMINISTRATOR SOCIETATE COMERCIALA PE ACTIUNI

Asministratorul unei societati comerciale pe actiuni are contractul suspendat conf Leg.441 art 137 alin 3 pentru modificarea si completarea legii 31/1990.
Administratorul a avut inaintea suspendarii functia de Director general.
Ce contributii trebuie sa plateasca societatea pentru el daca nu mai are nici un venit?
Poate sa numeasca un alt director general fara ca acestuia sa nu i se suspende contractul de munca?

Pentru cel care are contractul suspendat nimic. Pentru cel care este numit ca Director general in locul celui devenit administrator cele specifice unui CIM.
Efectul principal al suspendării, indiferent de motivul pentru care a intervenit, îl constituie oprirea temporară a prestării muncii şi a plăţii salariului cu menţinerea însă a contractului individual de muncă.
Neavand salariu, nu este trecut nici pe statul de plata, si nici un fel de contributii nu se platesc ( somaj, sanatate, cas).
Conform art. 27 alin. (2) din Legea nr. 76/2002, contributia la bugetul asigurarilor pentru somaj nu se datoreaza ca urmare a suspendarii raporturilor de munca.
Pe perioada suspendarii, se poate numi un director general interimar, cu contract pe perioada determinata sau cu delegatie.
Nu cumva sunt incidente prevederile OUG nr.82/2007 ? ... este vorba despre S.A.

Art. V. - Prin derogare de la prevederile art. 56 din Legea nr. 53/2003 Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare, contractele de munca ale administratorilor/directorilor, incheiate pentru indeplinirea mandatului de administrator/director inainte de intrarea in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, inceteaza de drept la data intrarii in vigoare a ordonantei de urgenta sau, in cazul in care mandatul a fost acceptat ulterior intrarii in vigoare a prezentei ordonante, de la data acceptarii mandatului.