Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reevaluare cladire
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reevaluare cladire

Am urmatoarea situatie:
val intrare(inainte de reev)=161000
amort cumulata=63168.30
val contabila neta=161000-63168.3=97831.70
val. reevaluata la 31.12.2011=111448
sold ct.105 inainte de reev=0
REZOLVARE:
CAZ 1.-nu tin cont de amortizarea cumulata
105=212 49552(161000-111448)
Problema este ca apare in balanta ct.105 cu sold minus si nu mi se pare ok sa ramana asa, pt. ca am citit undeva ca in acest caz intreaga valoare a deprecierii se trateaza ca o cheltuiala....atat...nu explica mai departe pe ce cont de cheltuiala ar trebui inreg si daca acea chelt este deductibila la calculul imp/profit?

CAZ.2-anularea amortizarii si inreg reevaluarii
2811=212 63168.3
212=105 13616.3(val reev-val contabila neta)
Daca aleg varianta 2 avem sold creditor la ct.105, dar nu stiu cum completez in bilant la formularul 40, pt. ca in balanta nu voi mai avea sold final pe contul 2811
Conform OMFP 3055/2009::
La reevaluarea unei imobilizări corporale, amortizarea cumulată la data
reevaluării este tratată în unul din următoarele moduri:

a) recalculată proporțional cu schimbarea valorii contabile brute a activului,
astfel încât valoarea contabilă a activului, după reevaluare, să fie egală cu valoarea
sa reevaluată. Această metodă este folosită, deseori, în cazul în care activul este
reevaluat prin aplicarea unui indice;
sau
b) eliminată din valoarea contabilă brută a activului și valoarea netă,
determinată în urma corectării cu ajustările de valoare, este recalculată la valoarea
reevaluată a activului. Această metodă este folosită, deseori, pentru clădirile care
sunt reevaluate la valoarea lor de piață.

Cazul b):
Eliminarea amortizarii:

2811=212 63168.30

si

În evidenţa contabilă înregistrarea diferenţelor din reevaluare se efectuează în funcţie de rezultatele reevaluării astfel:

În cazul în care în urma reevaluării rezultă o creştere a valorii faţă de valoarea contabilă netă sau brută, cazul dvs.:

212 “Construcţii” = 105 “Rezerve din reevaluări” 13616,30

Conform OMFP 3055/2009, închiderea contului 105 (Rezerve din reevaluări) se face prin creditarea contului 1065 (Rezerve reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare):

,,Dacă rezultatul reevaluării este o creștere față de valoarea contabilă netă,
atunci aceasta se tratează astfel:
- ca o creștere a rezervei din reevaluare prezentată în cadrul elementului
"Capital și rezerve", dacă nu a existat o descreștere anterioară recunoscută ca o
cheltuială aferentă acelui activ; sau
- ca un venit care să compenseze cheltuiala cu descreșterea recunoscută
anterior la acel activ.''

respectiv:

105 “Rezerve din reevaluări” = 1065 “Rezerve reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare” 13616,30

Subiect: reevaluare cladire

Am urmatoarea situatie:
val intrare(inainte de reev)=161000
amort cumulata=63168.30
val contabila neta=161000-63168.3=97831.70
val. reevaluata la 31.12.2011=111448
sold ct.105 inainte de reev=0
REZOLVARE:
CAZ 1.-nu tin cont de amortizarea cumulata
105=212 49552(161000-111448)
Problema este ca apare in balanta ct.105 cu sold minus si nu mi se pare ok sa ramana asa, pt. ca am citit undeva ca in acest caz intreaga valoare a deprecierii se trateaza ca o cheltuiala....atat...nu explica mai departe pe ce cont de cheltuiala ar trebui inreg si daca acea chelt este deductibila la calculul imp/profit?

CAZ.2-anularea amortizarii si inreg reevaluarii
2811=212 63168.3
212=105 13616.3(val reev-val contabila neta)
Daca aleg varianta 2 avem sold creditor la ct.105, dar nu stiu cum completez in bilant la formularul 40, pt. ca in balanta nu voi mai avea sold final pe contul 2811

Raporteaza abuz Raspunde Citeaza

corneliamagd...
Contabil
Profil consultant
Trimite mesaj privat
corneliamagda a mai scris
offline 9.95 1
Data inregistrarii:
Joi, 20 Noiembrie 2008, 18:30

Profil consultant Cere consultanta
[Explicatii indice rating]
Data post: Miercuri, 7 Martie 2012, 00:25
Conform OMFP 3055/2009::
La reevaluarea unei imobilizări corporale, amortizarea cumulată la data
reevaluării este tratată în unul din următoarele moduri:

a) recalculată proporțional cu schimbarea valorii contabile brute a activului,
astfel încât valoarea contabilă a activului, după reevaluare, să fie egală cu valoarea
sa reevaluată. Această metodă este folosită, deseori, în cazul în care activul este
reevaluat prin aplicarea unui indice;
sau
b) eliminată din valoarea contabilă brută a activului și valoarea netă,
determinată în urma corectării cu ajustările de valoare, este recalculată la valoarea
reevaluată a activului. Această metodă este folosită, deseori, pentru clădirile care
sunt reevaluate la valoarea lor de piață.

Cazul b):
Eliminarea amortizarii:

2811=212 63168.30

si

În evidenţa contabilă înregistrarea diferenţelor din reevaluare se efectuează în funcţie de rezultatele reevaluării astfel:

În cazul în care în urma reevaluării rezultă o creştere a valorii faţă de valoarea contabilă netă sau brută, cazul dvs.:

212 “Construcţii” = 105 “Rezerve din reevaluări” 13616,30

Conform OMFP 3055/2009, închiderea contului 105 (Rezerve din reevaluări) se face prin creditarea contului 1065 (Rezerve reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare):

,,Dacă rezultatul reevaluării este o creștere față de valoarea contabilă netă,
atunci aceasta se tratează astfel:
- ca o creștere a rezervei din reevaluare prezentată în cadrul elementului
"Capital și rezerve", dacă nu a existat o descreștere anterioară recunoscută ca o
cheltuială aferentă acelui activ; sau
- ca un venit care să compenseze cheltuiala cu descreșterea recunoscută
anterior la acel activ.''

respectiv:

105 “Rezerve din reevaluări” = 1065 “Rezerve reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare” 13616,30