Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... promovare pe functii publice de conducere
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

promovare pe functii publice de conducere

Cine poate da lamuriri in privinta promovarii unui functionar public ,care intruneste toate conditiile cerute de H.G. pt.promovare,pe functia publica de conducere-secretar?
Sunt valabile prevederile art.121,alin.(1),lit.c) si art.140 din HG 611/2008 si pentru promovarea in aceasta functie?
In vederea promovarii sunt valabile prevederile art 121 (1) c) si 140
marina.marina67 a scris:

Cine poate da lamuriri in privinta promovarii unui functionar public ,care intruneste toate conditiile cerute de H.G. pt.promovare,pe functia publica de conducere-secretar?
Sunt valabile prevederile art.121,alin.(1),lit.c) si art.140 din HG 611/2008 si pentru promovarea in aceasta functie?

Da, sunt valabile cele doua texte de lege pentru promovarea in functia de secretar, atata timp cat sunt indeplinite conditiile prevazute de lege.
marina.marina67 a scris:

Cine poate da lamuriri in privinta promovarii unui functionar public ,care intruneste toate conditiile cerute de H.G. pt.promovare,pe functia publica de conducere-secretar?
Sunt valabile prevederile art.121,alin.(1),lit.c) si art.140 din HG 611/2008 si pentru promovarea in aceasta functie?

Teoretic asa este, si v-au confirmat si colegii! Practic, eu inteleg ca vreti sa promovati in functie de inalt functionar public si atunci se schimba datele problemei, mai ales din punct de vedere... politico-practic!
Ma insel eu?
Multumesc pt. consultanta!Nu,nu exista nici o problema din punct de vedere politico-practic.Sunt functionar public si mi.am castigat reputatia de a fi impartial profesional si total dezinteresat de partea politica.Este oarecum un noroc si faptul ca la nivel local atat primarul cat si sefii de partide sunt persoane corecte si imi respecta optiunea.
Va multumesc inca o data!