avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... promovare pe functii publice de conducere
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

promovare pe functii publice de conducere

Cine poate da lamuriri in privinta promovarii unui functionar public ,care intruneste toate conditiile cerute de H.G. pt.promovare,pe functia publica de conducere-secretar?
Sunt valabile prevederile art.121,alin.(1),lit.c) si art.140 din HG 611/2008 si pentru promovarea in aceasta functie?
Cel mai recent răspuns: marina.marina67 , utilizator 07:56, 21 Noiembrie 2008
In vederea promovarii sunt valabile prevederile art 121 (1) c) si 140
marina.marina67 a scris:

Cine poate da lamuriri in privinta promovarii unui functionar public ,care intruneste toate conditiile cerute de H.G. pt.promovare,pe functia publica de conducere-secretar?
Sunt valabile prevederile art.121,alin.(1),lit.c) si art.140 din HG 611/2008 si pentru promovarea in aceasta functie?



Da, sunt valabile cele doua texte de lege pentru promovarea in functia de secretar, atata timp cat sunt indeplinite conditiile prevazute de lege.
marina.marina67 a scris:

Cine poate da lamuriri in privinta promovarii unui functionar public ,care intruneste toate conditiile cerute de H.G. pt.promovare,pe functia publica de conducere-secretar?
Sunt valabile prevederile art.121,alin.(1),lit.c) si art.140 din HG 611/2008 si pentru promovarea in aceasta functie?



Teoretic asa este, si v-au confirmat si colegii! Practic, eu inteleg ca vreti sa promovati in functie de inalt functionar public si atunci se schimba datele problemei, mai ales din punct de vedere... politico-practic!
Ma insel eu?
Multumesc pt. consultanta!Nu,nu exista nici o problema din punct de vedere politico-practic.Sunt functionar public si mi.am castigat reputatia de a fi impartial profesional si total dezinteresat de partea politica.Este oarecum un noroc si faptul ca la nivel local atat primarul cat si sefii de partide sunt persoane corecte si imi respecta optiunea.
Va multumesc inca o data!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Promovare pe functie publica de conducere marina.marina67 marina.marina67 Sunt functionar public clasa I din anul 2005,indeplinesc toate conditiile privind promovarea in functia publica de secretar comuna,am acordul ... (vezi toată discuția)
Fisa postului KINGA123 KINGA123 Buna Ziua, am o nelamurire privitoare la intocmirea fisei de post. Daca , in fisa postului a unei persoane figureaza ca atributie indeplinirea activitatii ... (vezi toată discuția)
Aviz anfp ptr promovare grad primcaz primcaz Buna ziua, As vrea sa stiu daca ptr organizarea unui examen/concurs ptr promovare a functionarilor publici intr-un grad profesional superior, este necesar ... (vezi toată discuția)