Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inregistrare contract cesiune si hotarare AGA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inregistrare contract cesiune si hotarare AGA

Salut,
pana de curand am facut parte dintr-o firma, unde detineam 50% din ea si eram si adminstrator. Nu am mai dorit activitatea in aceasta firma si asociatul meu mi-a semnat contractul de cesiune si hotarea AGA prin care eu ii cedez cele 50 de procente, nu mai sunt in functia de administrator si el este pus in functia de administrator.
Ma lovesc de refuzul lui de merge la Registrul Comertului sa "treaca in legalitate".
Pot eu sa merg le Registrul Comertului sa inregistrez Contractul de Cesiune si Hotararea AGA, sa scap de stressul asta?
da, puteti si dvs. inregistra cesiunea si hotararea adunarii
Pana la data cand se opereaza in evidentele Registrului Comertului, respectiv pana la data emiterii rezolutiei de admitere a mentiunilor (cesiune parti sociale si revocare administrator), aveti legal calitatea de asociat si administrator. Simpla intocmire a unui document (hotarare AGA, contract de cesiune) fara indeplinirea procedurii legale de inregistrare nu produce efecte juridice fata de terti.