Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt intre fosti soti.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt intre fosti soti.

Buna dimineata.Sunt un roman ,care muncesc in strinatate.Iin urma cu 2 ani si jumat.am divortat.Am lasat fostei sotii toate bunurile agonisite in7 ani de strainatate(sa nu va imaginati prea multe,stateam in chirie si ce ar putea incape intr-o gars de 30mp.)Inainte de a divorta,am cumparat o masina cu 5000 de euro.Cand am plecat din casa,am luat masina,dar nu mi-a dat actele(ea se folosea de mas ,in tara).La cateva luni dupa div mergand in tara,ne-am inteles sa-mi dea actele in schimbul unei sume de bani.Zis si facut,asta fiind in luna ianuarie.Intre timp am incercat sa-mi refac viata alaturi de o alta femeie.In luna august am venit in tara insotit de noua partenera de viata.M-m dus sa iau copilul de la ea,dar cu mintea diabolica pe care o are m-a urmarit cand am intrat cu actuala sotie si copilul in market la cumparaturi.Avea a doua cheie,a urcat in masina si a plecat.Am iesit din market si n-am gasit masina.Am stiut ca numai ea este.Ca sa n-o mai lungesc. am stat toata noaptea la pol am dt declaratii pt ca in torpedou erau si actele cu care calatoream,pt ca adusesem masina aici unde stau,in strinatate.Politia mi-a recuperat masina ,dar nu mi-au recupert actele masinii.Dupa un an si jumatate pol n-a facut nimic.Mentionez,ca doamna a deschi proces de partj de teama plangerii penale pe care i-am facut-o.la care a renuntat ulterior,pt ca n-aavut bani sa plateasca ceea ce ai de platit la un partj.Renuntand ea,l-am continuat eu, in spranta ca-mi voi recupera actele mai repede.Normal ca eu am scos de la partj masina.Am depes la politie o dovada prin care ea renunta la partaj,cosiderand ca politiav-a incepe ancheta , sa-i faca dosar penal si toataprocedura legala.Mentionez ca versoarei mele i-a spus la telefon ca a distrus:actele din cauza <lu aia>,aia fiind actuala mea sotie. Va rog sa-mi spuneti la ce art. se incadreaza si care vor fi consecintele pt ea.Poate fi cidamnata la inchisoare sau amenda penala?Sunt ingrijorat ,pt ca copilul in varsta de 9 ani este la ea.Cu ea n-am schimbat nici un cuvant de cand mi-a furat masina.A m masina si stau si o privesc cand merg in tara pt ca nu ma pot folosi de ea.Stiu doar atat ca a fost un domn pol la verisoara mea si a intrebat-o daca mi-am recuperat actele.Va rog sa-mi dati cateva amanunte despre ce i s-ar putea intampla.Cu respect DM.
De furt nu se pune problema, pentru ca la momentul sustragerii autoturismului, acesta era inca bun comun.
Depuneti plangere la politie pentru distrugere, art. 217 C.pen.
Buna ziua.Ok nu este vorba de furtul masinii,acum, esteproblema ca pol mi-a recuperat masina,dar nu si actele.Procurorul mi-a inapoiat mie masina pt ca era cumparata doar pe numele meu,pana la partaj.Doamna a renuntat la partaj ca nu avea bani sa plateasca.Cu actele cum ramane?Are dreptul sa le detina,din moment ce ce exista o hot prin care masina trebuia sa-mi fie atribuita.Msina a fost data in urmarire in tara,iar cand ea o fost sigura ca eu am plecat,a iesit la plimb.A fost prinsa in trafic,la reo luna jumate dupa sustrag masinii,confiscanduise masina.Atunci a refuzat sa prezinte actele cu motivarae ca nu le are la ea.Nu stiu ca pol sa-i fi dat vreo amenda sau ceva.Toate astea s-au intamplat in 2 jud alaturate.ea fiind intr-un judet,iar eu in altul.Pol din jud ei au confiscta masina si au adus-o la P.Va multumesc.Cu respct DM.
nu prea puteti sa dovediti ca fosta sotia v-a distrus actele masinii.
de ce nu faceti alte acte ?
eu cred ca e mai simplu..
Daca masina era inmatriculata in Romania,fiti sigur ca nu asteptam dupa ea,sa mi le inapoieze.Problema este,ca masina are nr de....,iar eu ma gasesc in alta tara a CE.Cum m-as putea duce sa fac alte acte ,pt ca la ea este procura de vanzare-cump,brief-ul,eu am doar copii legalizate,care m-au ajutat la identificarea mas cand a fost data in urmarire.Ea a recunoscut la pol ca actele sunt la ea.Imi spuneti ca nu pot demonstra ca mi le-a distrus,dar ea a fost ce-a care a spus verisoarei mele ca le-a distrus,cu toate ca o cred prea desteapa ca sa faca o asemenea prostie.Dupa cum v-am mai spus,am facut plangere penala la pol, cand a luat masina,masina data in urmarire,sechestrata ulterior,iar procuratura mi-a inapoiat-o mie pana la partaj.Ulterior,i-am facut o alta plangere penala pt acte.Renuntand la partj l-am continuat eu,iar cota mea de part este de 80-20%.Dupa ce avocata,a depus la pol,dovada ca ea a renuntat la partaj,un domn pol a fost la verisoara mea si a intrebat daca mi-am recuperat actele,deci eu cred ca lucrurile nu sunt chiar foarte simple pt ea,deoarece av mi-a zis ca i se v-a face dosar penal.Inainte de a-mi fura masina primea pt copil 150 de euro si nu muncea traia din banii copilului,acum primeste 150 lei si n-a avut bani sa-i cumpere caiete cand a inceput scoala,i-am trimis ulter inca100 lei pt rechizite Copilului ii trimit pachete cu imbracaminte si incaltaminte,pt ca ma gandesc la el si ma doare ca nu ma lasa sa-l vad.Astea sunt mamele care isi iubesc copiii,daca asta se numaste iubire....................