Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ce inseamna \"consumare dep cap.soc.\"?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ce inseamna "consumare dep cap.soc."?

Buna ziua
pe extrasul de banca al unei firme am capitalul social 200 lei (contul 456) urmatoarea operatie in extras este consumare dep cap soc 24 lei ,puteti sa imi spuneti ce inseamna acest lucru si pe ce cont trebuie sa il bag?Va multumesc
Din capitalul social al firmei (200 RON) s-au facut anumite plati in valoare de 24 RON. Oricum capitalul social trebuia tranferat in contul curent al firmei. Ca sa intelegeti bancile au 2 conturi: unul pentru capitalul social (cerinta obligatorie pentru infiintarea firmei) si contul curent al firmei. Or neexistand un cont curent probabil ca acele comisioane ale bancii au fost trase din contul de capital social.
Multumesc pentru raspuns inseamna ca aceasta cheltuiala o bag pe comisioane bancare(contul 627)?
Cel mai bine va retrageti banii in numerar pentru ca banca va va lua din ei lunar acel comision de administrare cont. Lasati suma minima ceruta de banca pentru a nu va inchide contul.
Daca este vorba de comision da. Oricum orice societate are nevoie de cont bancar si v-as sugera sa prospectati piata pentru a alege o banca serioasa si care are costuri mici.