avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 251 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Disputa mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Disputa mostenire

Buna ziua,

Am si eu o intrebare referitor la cum se poate face o dezbatere de mostenire.

Situatia este urmatoarea:
O familie cu 5 frati au de impartit 5000 mp teren (toti fiind trecuti pe actul de proprietate) primit ca mostenire de la paritnti. Dintre cei 5 frati 4 sunt in viata, unul fiind decedat cu 1 copil.

Ideea este ca 3 dintre fratii in viata sunt de acord sa cedeze cate 1000 mp in favoarea celui de-al 4-lea frate, insa fiul fratelui decedat refuza sa se prezinte la notar pentru dezbaterea mostenirii, acesta avand pretentie la jumatate din suprafata.

Intrebarea este: Se poate face dezbaterea mostenirii doar la un contabil, fara a fi nevoie de un proces, astfel incat cel de-al 4-lea frate sa primeasca cei 4000mp care i se cuvin si restul de 1000 sa fie alocat fiului celui de-al 5-lea?

Ce ma sfatuiti?
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: sorin.pinzaru , utilizator 17:48, 22 Martie 2012
la contabil nu se poate dezbate o mostenire la notar. impartirea terenului se numeste iesire din indiviziune, iar dupa dezbaterea mostenirii puteti face separerea prin acord la notar iar daca nu va intelegeti in instanta. inteleg ca ceilalti renunta practic la mostenire iar fiul celui decedat nu vrea ca urmare nu poate fi obligat. in situatia dvs ce puteti face este sa dezbateti mostenirea in instanta si tot in acel proces sa cereti si separarea si acolo fiecare poate renunta la cat si ce vrea. este mai putin costisitor financiar decat la notar iar daca nu va intelegeti aceasta este singura solutie
sorin.pinzaru a scris:

Buna ziua,

Am si eu o intrebare referitor la cum se poate face o dezbatere de mostenire.

Situatia este urmatoarea:
O familie cu 5 frati au de impartit 5000 mp teren (toti fiind trecuti pe actul de proprietate) primit ca mostenire de la paritnti. Dintre cei 5 frati 4 sunt in viata, unul fiind decedat cu 1 copil.

Ideea este ca 3 dintre fratii in viata sunt de acord sa cedeze cate 1000 mp in favoarea celui de-al 4-lea frate, insa fiul fratelui decedat refuza sa se prezinte la notar pentru dezbaterea mostenirii, acesta avand pretentie la jumatate din suprafata.

Intrebarea este: Se poate face dezbaterea mostenirii doar la un contabil, fara a fi nevoie de un proces, astfel incat cel de-al 4-lea frate sa primeasca cei 4000mp care i se cuvin si restul de 1000 sa fie alocat fiului celui de-al 5-lea?

Ce ma sfatuiti?
Va multumesc anticipat!


Imi cer scuze pentru greseala, ma refeream desigur la dezbaterea la notar. Alte pareri mai are cineva?

Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune P_Iulia P_Iulia Buna ziua! In anul 2012 a murit bunicul meu, lasand in urma un teren de 5000 mp si o alta bucata de pamant agricol in alta parte. Terenurile respective sunt ... (vezi toată discuția)
Revenire la dezbatere succesiune doar pentru unul din bunuri carmenbucur carmenbucur Revin in forum : se vrea dezbaterea succesiunii dupa bunici intre cei 3 frati ai mamei si noi, mostenitorii mamei( eu si fratele meu avem succesiunea ... (vezi toată discuția)
Actiune in constatarea calitatii de proprietar DICUTUDOR DICUTUDOR MAMA A PRIMIT DE LA MAMA SA UN TEREN IN SUPRAFATA DE 625 MP IN JURUL ANILOR 1950 - 1955 , TEREN CARE FACEA PARTE DINTRUN TEREN DE 5000 MP , PE CARE ... (vezi toată discuția)