Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurare medicala pentru rude care nu lucreaza
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurare medicala pentru rude care nu lucreaza

Bua ziua,

am rugamintea sa ma ajutati cu cateva informatii, daca aveti idee

Mama mea este casnica. In prezent ii platesc eu contributia CAS (direct la casa de pensii) astfel incat sa beneficieze de o pensie la implinirea varstei.
Problema este ca, nefiind salariat, nu este asigurata medical. As vrea sa stiu daca o pot inscrie la un medic de familie, in baza contributiei mele la CASS.

va multumesc
Trebuie mai intai sa o declarati la locul de munca ca persoana in intretinere si coasigurat. Asa va putea beneficia de asigurarea dvs. de sanatate.
1. Pentru ca mama sa fie coasigurata dvs. depuneti la locul de munca al dvs.urmatoarele documente:
- cerere prin care solicitati sa o treceti pe mama coasigurata a dvs.;
- declaratia data pe propria raspundere precum ca mama este in intretinerea dvs.;
- dovada ca este mama dvs.;
- carte de identitate a mamei.
- adeverinta eliberata de Administratia Financiara din care sa rezulte faptul ca mama nu realizeaza venit.

2. - Apoi, de cate ori aveti nevoie, angajatorul va elibereaza adeverinta de asigurat in care mama figureaza in calitate de coasigurat al dvs.
- Cu aceasta adeverinta mama dvs. poate beneficia gratuit de serviciile medicale de baza.
Va multumesc fff mult pentru informatiile detaliate. Acest lucru il poate face si tatal meu (luarea in intretinere a sotiei lui)?
Tatal meu este pensionar (de la inceputul acestui an). Anterior (ca salariat) el o avea pe mama in intretinere. Nu stiu daca, devenind pensionar:
1. mama a ramas in intretinerea lui?
2. poate continua sa o aiba in intretinere si ce trebuie sa faca?

Sau poate este mai avantajos (pentru tatal meu si/sau mama mea) ca mama sa fie in intretinerea mea. Mentionez ca eu am salariul peste 1000 ron, asa ca nu beneficiez de deducere.

o zi frumoasa tuturor!
spring1, utilizator
Ca pensionar, tata nu poate avea coasigurat, dar dvs. puteti.
Deducerea personala se acorda pana la un venit brut de 3000 lei, deci si intre 1000 si 3000 lei, dar scade progresiv spre 0 cu cit creste venitul spre 3000 lei.