avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 386 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... stabilire mostenitori din clasa a patra (colaterali ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

stabilire mostenitori din clasa a patra (colaterali ordinari)

Exista un defunct - A, decedat in 2011, care nu a fost casatorit, nu a avut copii, ci doar parinti (mama B, decedata in 2009, tatal C, decedat in 1986).
Mama defunctului are doua surori D si E in viata si o sora decedata (in 2008) F, care are doi copii in viata, G si H.
Tatal defunctului are o sora decedata- I (in 2004) , care are un fiu in viata- J si o sora in viata.
Cine il mosteneste pe A? (pe principiul reprezentarii si a proximitatii gradelor de rudenie) ?
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 20:18, 25 Martie 2012
A este mostenit de D, E si sora in viata a tatalui.
Ultima modificare: Duminică, 25 Martie 2012
Alexandru Munteanu, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbatere succesiune vin și eu cu o întrebare ce tine de succesiune. ... m50maria m50maria Dezbatere succesiune Vin și eu cu o întrebare ce tine de succesiune. Un văr a murit, unic fiu la părinți, necăsătorit , fără copii. Mama sa a avut 5 ... (vezi toată discuția)
Succesiune după matusa+unchi+verișoara (toti decedati) , drept succesoral Marialascap Marialascap Bună ziua, Am o situație și încerc sa o înțeleg. Nu cunosc partea legala, așadar fiți blânzi cu mine. Încerc sa explic clar. 3 frați- ... (vezi toată discuția)
Nelamurire andreea_brz andreea_brz (2)Sotul supravietuitor înlătură de la mostenire clasa a patra de mostenitori, revenindu-i întreaga avere a defunctului??????????? Acest text este trecut ... (vezi toată discuția)