Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... stabilire mostenitori din clasa a patra (colaterali ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

stabilire mostenitori din clasa a patra (colaterali ordinari)

Exista un defunct - A, decedat in 2011, care nu a fost casatorit, nu a avut copii, ci doar parinti (mama B, decedata in 2009, tatal C, decedat in 1986).
Mama defunctului are doua surori D si E in viata si o sora decedata (in 2008) F, care are doi copii in viata, G si H.
Tatal defunctului are o sora decedata- I (in 2004) , care are un fiu in viata- J si o sora in viata.
Cine il mosteneste pe A? (pe principiul reprezentarii si a proximitatii gradelor de rudenie) ?
A este mostenit de D, E si sora in viata a tatalui.
Alexandru Munteanu, Avocat