Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatie de stat monoparentala
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatie de stat monoparentala

daca acum beneficiez de somaj si copilul are pensie alimentara de 1 milion am dreptul la alocatie ptr.familie monoparentala.somajul este 4 milioane 200.multumesc
Legea nr. 236/2008 - pentru modificarea OUG nr. 105/2003 privind alocatia familiala complementara si alocatia de sustinere pentru familia monoparentala, publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 746 din 4.11.2008.:
3. Articolul 7 va avea urmatorul cuprins:
"Art. 7. - Alocatia de sustinere se acorda lunar familiilor monoparentale, daca realizeaza venituri nete lunare pe membru de familie de pana la salariul minim net pe economie."
Salariul minim pe economie este de 540 lei.Deci, aveti dreptul.
multumesc