Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate pentru schizofrenie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate pentru schizofrenie

Buna ziua, am un prieten care are 35 de ani,iar la varsta de 28 de ani ( din 2005) s-a imbolnavit, la inceput a fost diagnosticat cu episod psihotic paranoid, iar dupa un an a fost diagnosticat cu schizofrenie cronica afectiva.
Intre anii 1997-2000 a facut facultatea,din 2000 pana in 2004 a lucrat cu carte de munca, din 2004 pana in 2006 a facut master, insa nu stiu daca se ia in considerare pentru ca nu si-a dat disertatia. De cand s-a imbolnavit nu a mai lucrat nicaieri, boala s-a agravat datorita faptului ca nu isi ia tratamentul, el locuind singur neavand cine sa il supravegeze. Parinti nu are,il ajuta o sora si o prietena, dar situatia asta nu poate continua la nesfarsit, pentru ca el neavand nici un venit, nu are cu ce intretine garsoniera in care sta, nu are ce manca..etc
Intrebarea mea este daca poate beneficia de pensie de invaliditate (probabil gr II ) si cam la ce suma se ridica o astfel de pensie. Va multumesc
1. Se poate beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor hotari asta.

2. Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale.

3. Propunerea pentru incadrarea in grad de invaliditate se face de catre medicul specialist care asigura asistenta medicala.

4. - Trimiterea catre medical specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.

Buna seara, am o pensie de invaliditate pentru tulburare shizo-afectiva, de mai bine de 10 ani. Pot beneficia si de un certificat de handicap daca boala a debutat la 40 de ani? Va multumesc!
Moraru Ortansa, utilizator
Se poate lua pensie de hadicap in 2 stare odata si in romania si in italia ca prima data mia aparut boala sufleteaaca psihica demonizare in inchisoare in italia find nevinovat pot lua pensie in 2 state am una in italia de handicap si vreau sa fac una in romania unde stau cu mama se poate lua in 2 state pensie de handicap
La pensie invaliditate scrizofrenie trebuie stagiu de cotizare

Valeriu TUDOR a scris:

1. Se poate beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor hotari asta.

2. Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale.

3. Propunerea pentru incadrarea in grad de invaliditate se face de catre medicul specialist care asigura asistenta medicala.

4. - Trimiterea catre medical specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.