Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Un intervenient in sprijinul paratului poate sa ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Un intervenient in sprijinul paratului poate sa defaimeze un inscris?

Un intervenient in sprijinul paratului poate cere inscrierea in fals a unor probe pe care reclamantul isi sprijina actiunea ,sau trebuie facut de catre parat? Trebuie facut untre timp si o plingere la parchet?
Daca aveti dovezi ca probele propuse de reclamant sunt false aratati acest lucru instantei de judecata.
Sunt martori care pot contrazice inscrisurile.De altfel si caligrafia este foarte diferita descrsul caracteristic vremii aceleia de acum 50 de ani.Plus de asta este folosita pasta ,care la acea vreme nu se folosea in scrisul uzual si nu stiu daca se folosea deloc.
Stimat forumist,

Poate v-ar fi util să studiați art. 177 Cod procedură civilă și urm.

Bine de știut este și faptul că o combatere a unui înscris nu se probează neapărat cu martori, ci se propune efectuarea unei expertize criminalistice în cauză.

Ar trebui să vă pregătiți, deci, și cu scripte de comparație necontestabile.

Cu stimă.