Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... plata dobanda la taxa de poluare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

plata dobanda la taxa de poluare

Am o intrebare pentru cei care au un raspuns corect, nu de interpretare.
Am obtinut o sentinta civila impotriva DGFP Arges prin care aceasta era obligata sa-mi restituie banii platiti ca taxa de poluare. Am primit suma pe care am platit-o. Deoarece sentinta tribunalului spune ca banii se restituie in baza art 117 si 124 din codul de procedura fiscala, care este data de la care se calculeaza dobanzile?
1. data la care am platit taxa de poluare?
2. data la care am cerut restituirea la DGFP?
3. Data promovarii actiunii in instanta?
4. data pronuntarii sentintei?
In speranta ca, totusi cineva imi va raspunde, in completarea intrebarii de mai sus, precizez ca, astazi mi s-a comunicat de DGFP ca, in interpretarea lor, precizarea instantei ca suma se restituie in baza art 117 si 124 cod procedura fiscala, nu obliga la plata de dobanzi. Asa o fi?
Dobanda TREBUIE obtinuta in instanata pe hotarare .Daca avocatul nu a cerut-o si nu este explicit scrisa nu se acorda.Daca este ceruta si este trecuta pe hotarare atunci este in cuantum de 0,05%/zi si se acorda de la data inregistrarii actiunii in instanta pana in ziua cand fizic ridicati banii de la casierie.
Am cerut Tribunalului ca, în baza art. 281 ind 1 din codul de procedura civilă, să dispuna

LÃMURIREA ÎNŢELESULUI, ÎNTINDEREA SAU APLICAREA SENTINŢEI CIVILE.