Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... tel - datorie la o companie de telefonie mobila
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

tel - datorie la o companie de telefonie mobila

am o datorie la o companie de telefonie mobila de 3 ani, mai ma poate da in judecata? am inteles ca dupa 3 ani se prescrie este adevarat?
Ares-3, moderator
Daca au trecut 3 ani de la termenul cand aveati obligatia sa platiti acea datorie, s-a prescris. Cu alte cuvinte, chiar daca sunteti dat in judecata, puteti invoca prescrierea si veti castiga procesul. Daca insa ati fost somat sa o platiti, termenul de 3 ani curge de la acea somatie, deoarece Vodafone nu a stat in pasivitate si a incercat sa isi recupereze datoria.
Termenul general de prescriptie este intr-adevar de trei ani, dar este posibil sa existe cauze de intrerupere ori suspendare. Nu ati primit in acest timp nici o notificare?
da am primit dar nu am semnat nimic nu au nici o dovada ca mau somat