Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe venit catre CNAS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe venit catre CNAS

Am primit o notificare de la CNAS prin care trebuie sa achit impozit pe venit incepand din anul 2002 de cand am un P.F. ca vanzator ambulant.Ca pensionar din anul 2000se plateste impozit pe acest venit la CNAS?
Daca se plateste,cat % si prin baza carei legi?
Este obligatorie achitarea acetui impozit din anul 2002 desi nu am fost instiintat niciodata?In cauzul neachitarii care sunt urmarile?
CNAS nu are nicio legatura cu impozitul pe venit ... poate este vorba despre contributia de asigurari sociale .
Cornel Vasile, Consilier juridic
Asi dori sa stiu unde se plateste cotnributia de asigurari sociale?Mentionez ca achit impozit pe profit din activitati independente la fiecare 3 luni la sectia financiara.

Va multumesc pentru promtitudine!
La CNAS se plateste contributia de asigurari sociale iar la Administratia Financiara, impozitul pe venit.
Pentru PFA, Legea nr.19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, actualizata, prevede asigurare obligatorie CAS, dupa cum urmeaza:
Art. 5. - (1) In sistemul public sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
IV. persoanele care se afla in una dintre situatiile urmatoare:
d) persoane autorizate sa desfasoare activitati independente;
Avocat FLORENTINA ALBU, Avocat
Am primit de la CAS Namt o notificare prin care sunt informat ca in conformitate cu prevederile legii 95/2006 art.215 alineat 3,O.U.G. 158/2005 persoanele fizice care exercita profesii libere sau cele autorizate ,potrivit legii sa desfasoare activitati independente ,sunt obligate sa depuna declaratii la casele de asigurari de sanatate privind obligatiile ce le revin fata de fond si dovada platii contributiilor.Conform art305 lit a din Legea 95/2006 nedepunerea la termen a declaratiei constitue contraventie si se sanctioneaza cu amenda d la 500 lei la 1000 lei ron.
Mergand la CAS imi cer declaratii de venit din anul 2003 cand am inceput activitatea cu PF-ul pe care il am.Mentionez ca nu am fost informat in niciun an pana acum de aceasta lege.
Adaug faptul ca sunt pensionar din anul 1997.Este normal sa primsesc abia acum aceasta notificare?Trebuie sa duc declaratiile de venit d la inceputul activitatii mele?Daca este corect , cum se calculeaza acest impozit?Fiind pensionar din '97,este obligatorie achitarea?

Va multumesc pentru sprijinul acordat!
In conditiile in care, potrivit principiului ca nimeni nu se poate apara invocand necunoasterea legii (nemo ignorare legem censetur), titularul unui drept este prezumat ca a avut cunostinta de aceste reglementari.
Trebuie sa duceti acele declaratii din 2003 ...si nu din 1997.
Cornel Vasile, Consilier juridic