Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Asociatie versus fundatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Asociatie versus fundatie

Ce este mai convenabil ASOCIATIE SAU FUNDATIE.
Care este DIFERENTA dintre ele?
Sunt coduri CAEN pt ele?
Actul constitutiv este facut tot de ONRC cum este la SC?
Unde ma pot informa?
Multumesc!
D.p.d.v. financiar mai convenabil este constituirea unei asociatii ...

Ghid de infiintare gasiti aici:
[ link extern ]

Asociatia nu se inregistreaza la ONRC , ci la judecatoria in raza careia isi are sediul.

Infiintare ONG , temei legal : OG nr.26/2000
[ link extern ]
Baza legala este O.G. 26 din 2000. Nu exista coduri CAEN pentru ele, nu se face inregistrare la Registrul Comertului ci la Judecatoria unde isi are sediul asociati sau fundatia.
Cititi OG 26 si veti gasi raspuns la intrebarile dvs. In art. 4 si 15 aveti definitia lor.
Marea diferenta intre ele este activul patrimonial: asociatia un salariu minim brut, fundatia 100 de salarii minim brute.