avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 610 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... act aditional neconcurenta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

act aditional neconcurenta

recent m am angajat la o firma de contabilitate, ca si inspector resurse umane, si mi s a dat sa semnez un act aditional de neconcurenta, eu am mai si predat ca lector pentru cursuri de formare profesionala inainte, interdictia este in judet si judetele limitrofe, pe perioada CIM, dar fara a mi se preciza ceva de partea pecuniara in plus, cum prevede codul muncii art 21, va intreb daca este valabil, multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:07, 29 Aprilie 2012
Clauza de neconcurenta îşi produce efectele, potrivit art. 21 alin. 2 din Codul muncii, numai dacă sunt precizate concret şi - aşa cum rezultă din redactarea textului legal- cumulativ următoarele:
- activităţile interzise salariatului ;
- perioada pentru care îşi produce efectele clauză de neconcurenţă după încetarea contractului individual de muncă.
- terţii în favoarea cărora se interzice prestarea activităţii.
- aria geografică unde salariatul poate fi în reală competiţie cu angajatorul.
- cuantumul indemnizaţiei de neconcurenţă lunare.

Daca nu sunt precizate toate aceste conditii , clauza respectiva nu-si produce efectele.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Clauza de neconcurenta peteredy peteredy Buna seara! Am semnat un contract de munca acum un an si o luna, contract care include si o clauza de neconcurenta, potrivit careia nu am voie sa prestez ... (vezi toată discuția)
Clauza de neconcurenta 31040404 31040404 Buna ziua, In momentul cand am semnat CIM am semnat si o clauza separata in care era stipulat ca nu am voie sa ma angajez la o firma concurenta timp de cinci ... (vezi toată discuția)
Obligatii contractuale manteli manteli Buna Ziua, De un an de zile sunt angajat la o fabrica. In contractul de munca au o clauza cum ca 2 ani dupa ce plec de la ei sa nu ma angajez la o firma ... (vezi toată discuția)