Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... act aditional neconcurenta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

act aditional neconcurenta

recent m am angajat la o firma de contabilitate, ca si inspector resurse umane, si mi s a dat sa semnez un act aditional de neconcurenta, eu am mai si predat ca lector pentru cursuri de formare profesionala inainte, interdictia este in judet si judetele limitrofe, pe perioada CIM, dar fara a mi se preciza ceva de partea pecuniara in plus, cum prevede codul muncii art 21, va intreb daca este valabil, multumesc
Clauza de neconcurenta îşi produce efectele, potrivit art. 21 alin. 2 din Codul muncii, numai dacă sunt precizate concret şi - aşa cum rezultă din redactarea textului legal- cumulativ următoarele:
- activităţile interzise salariatului ;
- perioada pentru care îşi produce efectele clauză de neconcurenţă după încetarea contractului individual de muncă.
- terţii în favoarea cărora se interzice prestarea activităţii.
- aria geografică unde salariatul poate fi în reală competiţie cu angajatorul.
- cuantumul indemnizaţiei de neconcurenţă lunare.

Daca nu sunt precizate toate aceste conditii , clauza respectiva nu-si produce efectele.