Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... legea concubinajului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

legea concubinajului

cum se impart bunurile obtinute in urma concubinajului , bunurile unei societati se pot imparti
Bunurile obtinute in urma concubinajului nu se impart, pentru ca nu exista o comunitate legala intre concubini. Fiecare isi ia cu ce a venit sau ce a obtinut de unul singur de-a lungul concubinajului. Nu exista o lege a concubinajului iar concubinajul nu este recunoscut.
Nu exista vre o lege care sa reglementeze impartirea bunurilor dobandite in urma uniunii consensuale,se imparte totul in functie de contributie.
Da, nu exista o lege a concubinajului insa procesul poate semana mult cu cel de partaj daca este vorba de bunuri mobile.
Daca concubinii nu mai au chitante de la bunuri se vor administra tot felul de probe.