avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Se poate afla dupa urmele de frana ce viteza avea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Se poate afla dupa urmele de frana ce viteza avea autoturismul?

Buna ziua.
am fost implicat itrun accident.
Inainte de coeziune nu au fost urme de frina la cealalta masina dupa lovire eu am avut o urma de frina de 20 cm iar el 17m . Se poate afla intrun mod cam ce viteza avea masina cealalta?
mentionez ca eu l-am lovit in spate iar urmele sunt nu drepte ci un arc de cerc. ca l-am aruncat iar el s-a rotit.
A ajuns pe trotuarul de vizavi iar urma care a lasat-o pe asfalt e de cel putin 17m.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: marius85 , utilizator 22:58, 3 Mai 2012
O expertiza tehnica poate stabili viteza si lamurii alte aspecte.
Ultima modificare: Joi, 3 Mai 2012
Stefan Bicov, Avocat
Da, exista experti care se ocupa de asa ceva.
Si dvs. aveti dreptul de a plati un expert parte.
Poate ati vaut politai cu carnetelul in mana pentru stabilirea vitezei unui automobil in functie de urma de franare. Este superficial, dar o determinare rapida a vitezei dupa distanta urmei de franare se face cu formula: radical din 26 x 9.81 x FI x S = radical din (26 x 9.81 x 0.8 x 17) = 58.89 km/h. Corectati-ma daca gresesc. 0.8 e coef de aderenta pe asfalt uscat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Franare Luciana21 Luciana21 Va rog sa apreciati care este viteza aproximativa cu care se deplasa un autoturism daca urmele de franare au aprox.38-40 m... si daca se poate as dori sa stiu ... (vezi toată discuția)
Urme franare accident Luciana21 Luciana21 Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca se poate cam cat poate fi stabilita viteza de deplasare in cazul unor urme de franare de aprox. 25-30 m.Este vorba despre ... (vezi toată discuția)
Expertiza auto - calcularea vitezei autoturismului in functie de deceleratie A-Tamara A-Tamara Buna seara, Fratele meu a fost accidentat mortal in timp ce traversa strada pe trecerea de pietoni la data de 26.11.2009 ora 18:30. La raportul de expertiza ... (vezi toată discuția)