Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Se poate afla dupa urmele de frana ce viteza avea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Se poate afla dupa urmele de frana ce viteza avea autoturismul?

Buna ziua.
am fost implicat itrun accident.
Inainte de coeziune nu au fost urme de frina la cealalta masina dupa lovire eu am avut o urma de frina de 20 cm iar el 17m . Se poate afla intrun mod cam ce viteza avea masina cealalta?
mentionez ca eu l-am lovit in spate iar urmele sunt nu drepte ci un arc de cerc. ca l-am aruncat iar el s-a rotit.
A ajuns pe trotuarul de vizavi iar urma care a lasat-o pe asfalt e de cel putin 17m.
Va multumesc.
O expertiza tehnica poate stabili viteza si lamurii alte aspecte.
Stefan Bicov, Avocat
Da, exista experti care se ocupa de asa ceva.
Si dvs. aveti dreptul de a plati un expert parte.
Poate ati vaut politai cu carnetelul in mana pentru stabilirea vitezei unui automobil in functie de urma de franare. Este superficial, dar o determinare rapida a vitezei dupa distanta urmei de franare se face cu formula: radical din 26 x 9.81 x FI x S = radical din (26 x 9.81 x 0.8 x 17) = 58.89 km/h. Corectati-ma daca gresesc. 0.8 e coef de aderenta pe asfalt uscat.