Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

sunt nascut in 1954, 23 mai, am lucrat 20 ani in conditii deosebite, cand am dreptul la pensionare anticipata si daca sunt penalizat(ce procent)
Spuneti si care este stagiul total de cotizare (vechimea in munca) nu numai cat ati lucrat in gr.a II-a.
mmarinica a scris:

sunt nascut in 1954, 23 mai, am lucrat 20 ani in conditii deosebite, cand am dreptul la pensionare anticipata si daca sunt penalizat(ce procent) am 36 ani cotizati

1. Pentru un barbat nascut in mai 1954 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 20 de ani lucrati in conditii deosebite de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni (65 - 4/6 = 60/6);
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani (36 + 5 = 41 ani).

3. Asadar puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la varsta de 60 de ani si 6 luni, in noiembrie 2014;
- pensie anticipata partiala, la varsta de 60 de ani, in mai 2014;
- pensie anticipata (fara diminuare), la varsta de 60 de ani, in mai 2014, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 43 de ani.

4.- In cazul in care solicitati pensie anticipata partiala pensia va fi diminuata cu 0,75% pentru fiecare luna de anticipare (6 luni x 0,75% = 4,5%).
- In noiembrie 2014, cand veti trece la pensia pentru limita de varsta se va elimina diminuarea.
multumesc de raspuns
Acum va rog pentru sotia mea care este nascuta in ianuarie 1957, este profesor prescolar,are studii de licenta(3 ani) cu licenta, are 36 ani vechime si salariu de 1750 lei, cand se poate pensiona anticipat si ce pensie ar lua .
Multumesc anticipat.
1. Pentru o femeie nascuta in ianuarie 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 8 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 8 luni, in septembrie 2017;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 8 luni, in septembrie 2012.

3. Pentru a putea beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), in septembrie 2012, ar trebui sa aiba un stagiu de cotizare de 38 de ani si 8 luni.

4.- In cazul in care solicitati pensie anticipata partiala pensia va fi diminuata cu 0,75% pentru fiecare luna de anticipare (60 luni x 0,75% = 45%).
- In septembrie 2017, cand veti trece la pensia pentru limita de varsta se va elimina diminuarea.

5. Pensia se calculeaza avand in vedere toate veniturile lunare din toti anii de cotizare, cu ajutorul unui algoritm special si a unui program informatic.