Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general corectare factura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

corectare factura

Buna ziua

In cazul in care o societate comerciala a emis o factura fiscala dar la denumirea produsului sau a serviciilor s-a produs o eroare, si anume s-a trecut gresit data aferenta contractului (ex servicii de consultanta conform contract nr.2/10.04.2012 - corect ar fi fost 17.05.2012) se mai poate corecta?

Ma refer la corectarea datei pe actuala factura fara anularea ei si emiterea unei noi facturi.

Multumesc

anularea ei ;i emiterea altei facturi

în cazul în care documentul nu a fost transmis către beneficiar, acesta se anulează şi se emite un nou document;
- în cazul în care documentul a fost transmis beneficiarului, fie se emite un nou document care trebuie să cuprindă, pe de o parte, informaţiile din documentul iniţial, numărul şi data documentului corectat, valorile cu semnul minus, iar pe de altă parte, informaţiile şi valorile corecte, fie se emite un nou document conţinând informaţiile şi valorile corecte şi concomitent se emite un document cu valorile cu semnul minus în care se înscriu numărul şi data documentului corectat