Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... 2 case, o singura autorizatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

2 case, o singura autorizatie

Buna ziua tuturor,
am beneficiat de multe ori de sprijinul dvs, de aceea va rog sa ma sprijiniti cu urmatoarea problema: vreau sa cumpar o casa, ,,la rosu''', care nu are receptia facuta, insa proprietarul a construit, in aceeasi curte, 2 case individuale identice, pt care a scos o singura autorizatie de constructie, doar pt un imobil. Altfel spus, s-a folosit de o singura autorizatie sa faca 2 case la fel (celalalta era pt fratele lui, nu se punea problema vanzarii). Mentionez ca, in cealalta casa locuieste el, proprietarul. Acum, pe langa cadastru pt teren, cadastru pt casa, intabulare, certificat fiscal, cum pot benefia de autorizatie? El zice ca nu-i problema, insa nu mi-a explicat cum are de gand sa procedeze.
Ati putea, va rog, sa-mi spuneti exact care sunt actele necesare vanzarii unui astfel de imobil?
Va multumesc foarte mult.
Ce ma sfatuiti, ce acte ar trebui sa-mi prezinte proprietarul, ca sa nu am probleme ulterior?
trebuie sa intrati in legalitate cu a 2-a casa deoarec se risca...demolarea!...X-(=D>