Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Achizitii UE si vanzare articole.
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Achizitii UE si vanzare articole.

Buna dimineata.
Am si eu cateva intrebari daca ma poate ajuta cineva.
Vreau sa achizitionez din Marea Britanie diferite bunuri de larg consum.
De asemenea vreau sa le repun in vanzare.
Vreau sa mentionez ca am factura pe numele meu pe persoana fizica.
Trebuie neaparat sa ma duc sa dau vre-o taxa ceva sa platesc pentru ca acestea sunt articole sub diferite branduri cunoscute.
Am firma prin care pot vinde sau este mai bine sa-mi fac un PFA?
Trebuie sa va inregistrati in Registrul operatorilor intracomunitari. Nu trebuie sa platiti nici o alta taxa.

Totusi, vedeti daca nu exista un contract de exclusivitate intre producator si un alt importator. Ati putea fi obligata sa platiti daune materiale daca vindeti produse asupra carora altcineva detine exclusivitatea.