avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 186 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Achizitii UE si vanzare articole.
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Achizitii UE si vanzare articole.

Buna dimineata.
Am si eu cateva intrebari daca ma poate ajuta cineva.
Vreau sa achizitionez din Marea Britanie diferite bunuri de larg consum.
De asemenea vreau sa le repun in vanzare.
Vreau sa mentionez ca am factura pe numele meu pe persoana fizica.
Trebuie neaparat sa ma duc sa dau vre-o taxa ceva sa platesc pentru ca acestea sunt articole sub diferite branduri cunoscute.
Am firma prin care pot vinde sau este mai bine sa-mi fac un PFA?
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 09:12, 19 Mai 2012
Trebuie sa va inregistrati in Registrul operatorilor intracomunitari. Nu trebuie sa platiti nici o alta taxa.

Totusi, vedeti daca nu exista un contract de exclusivitate intre producator si un alt importator. Ati putea fi obligata sa platiti daune materiale daca vindeti produse asupra carora altcineva detine exclusivitatea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce trebuie sa indeplinesc pentru a deschide un srl? uzzu uzzu Mai exact... 1.Vreau un magazin online de imbracaminte care il pot eu face si administra,tot ce ma intereseaza este daca aduc marfa din germania cu factura pe ... (vezi toată discuția)
Magazin online haine firma din ue mirceabescu mirceabescu Am o mare nelamurire careia incerc sa ii gasesc solutie de cateva saptamani. Vreau sa imi deschid un magazin online de haine de firma ( Calvin Klein, Gucci, ... (vezi toată discuția)
Import din ue mihai02 mihai02 Buna ziua. Vreau sa comercializez un produs pentru copii pe care il voi aduce din UE. Ideea e ca acest produs este deja adus de un importator in Romania. ... (vezi toată discuția)