Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... principiul celebritatii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

principiul celebritatii

Buna ziua,

am nevoie de un ajutor in ideea rezolvarii unei nelamuriri. Unde pot gasi principiul celebritatii din perspectiva dreptului muncii?
Am cautat in cod, dar nu am gasit un articol referitor la acest lucru...

Va multumesc anticipat.
Daca este vorba despre principiul celebritatii, eu nu am auzit despre acest principiu al dreptului. In schimb, principiul celeritatii este un principiu de baza al dreptului procesual , inclusiv in ceea ce priveste litigiile de munca. Daca asa ceva cautati, confirmati, si va oferim mai multe informatii.
Este clar ca este vorba despre principiul celeritatii .. ,Codul muncii nu consacra in mod expres principiul celeritatii (operativitatii),dar exista o serie de texte prin care se urmareste realizarea acestui principiu, si anume:
- Art. 271
(1) Cererile referitoare la soluţionarea conflictelor de muncă se judecă în regim de urgenţă.
(2) Termenele de judecată nu pot fi mai mari de 15 zile.
(3) Procedura de citare a părţilor se consideră legal îndeplinită dacă se realizează cu cel puţin 24 de ore înainte de termenul de judecată.

- Art. 273
Administrarea probelor se face cu respectarea regimului de urgenţă, instanţa fiind în drept să decadă din beneficiul probei admise partea care întârzie în mod nejustificat administrarea acesteia.
Right. Si o definitie pentru utilizator, sa nu mai faca aceasta confuzie:)

Prin celeritate, promptitudine sau urgenţă se înţelege soluţionarea proceselor şi cererilor cât mai aproape de data sesizării instanţei prin evitarea tergiversărilor şi amânărilor repetate ale acestora.

Celeritate = operativitate. Adica judecatorii trebuie sa rezolve cat mai rapid si eficieent cauzele aflate pe rolul instantelor.
:offtopic:
Celeritatea = operativitate , numai in teorie ... ca in practica mai avem de asteptat .. ;)
ok, am inteles :"> incerc sa fiu mai atenta...

Va multumesc pentru informatii, chiar aveam nevoie!