avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 478 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se poate obtine o subventie pentru o mama care nu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se poate obtine o subventie pentru o mama care nu lucreaza?

fti amabili cum se poate obtine o subventie pentru o mama ca nu lucreaza si nici nu a lucrat in ultimi 2 ani si nici tatal ?
Poate beneficia de ajutor social conform legii 416 din 2001, cu modificările şi completările ulterioare.
Familiile şi persoanele singure ale căror venituri se situează sub nivelul lunar al venitului minim garantat, stabilit prin ordonanţă de urgenţă, au dreptul la ajutor social.

Acte necesare, dupa caz:
- Cerere şi declaraţie pe propria răspundere pentru acordarea ajutorului social;
- . Buletin de identitate(B.I.)/Carte de identitate(C.I.) al titularului şi a celorlalţi membrii de familie trecuţi de 14 ani (copie şi original);
- Cerificate de naştere ale copiilor sub 14 ani (copie şi original);
- Cerificate de căsătorie, deces dacă este cazul (originale şi copii);
- Adeverinţă de elev sau student cu menţiunea că primeşte sau nu bursă, tipul şi cuantumul acesteia;
- Hotărârea de adopţie sau încredinţare/plasament a minorului portivit legii, dacă este cazul (original şi copie);
- Sentinţa de divorţ definitivă, hotărâre judecatorească, actualizată, privind obligaţia legală de întreţinere (original si copie);
- Adeverinţe de la Agenţia pentru Ocuparea Forţei de Muncă pentru persoanele apte de muncă (cele care au vârsta cuprinsă între 16 ani şi vârsta stabilită de lege pentru pensionare) beneficiare sau nu de ajutor de şomaj, alocaţie de sprijin sau alocaţie de intergrare profesională;
- Talon de plată a ajutorului de şomaj, alocaţie de sprijin;
- Adeverinţa cu salariul brut şi net din luna curentpă sau din luna anterioară pentru persoanele încadrate în muncă;
- Talon sau adeverinţă de pensie, de ajutor pentru persoanele cu handicap; - - Certificate eliberate de Administraţia Financiară din care să rezulte veniturile realizate de membrii familiei, din surse proprii sau din prestarea unor activităţi autorizate în condiţiile prevăzute de lege;
- Aderinţa eliberată de primaria domiciliului (pentru membrii familiei care au domiciliul/reşedinţa temporară în alta localitate);
- Alte acte doveditoare privind veniturile realizate din munci ocazionale sau alte activităţi;
- Alte acte doveditoare necesare în urma anchetei sociale.

Actele de mai sus, enumerate de colegul meu, le depuneti la Primaria de care apartineti cu domiciliul.
Subventia pentru mame este un ajutor sa inetleg pt cei ce nu au lucrat pana in momentul nasterii copilului ?
Nu exista nicio subventie pentru mame ... asa cum am mai spus, familiile şi persoanele singure ale căror venituri se situează sub nivelul lunar al venitului minim garantat, stabilit prin ordonanţă de urgenţă, au dreptul la ajutor social.

Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mama fara nici un venit irinukiry irinukiry Buna ziua. Am lucrat in strainatate 3 luni,iar cand am revenit in tara eram gravida in 4 luni si jumatate. Nu am avut nici un fel de venit. Am nascut pe 6 ... (vezi toată discuția)
Nu realizez venituri, pot primi un ajutor de la stat? mikaela8 mikaela8 buna seara sunt mama,am un baiat elev la zi , care in curand implineste 18 ani,familie monoparentala,am terminat o facultate la fara frecventa ,nu am un ... (vezi toată discuția)
Alocatie monoparentala blueelf08 blueelf08 Buna ziua! Care sunt criteriile de acordare a alocatiei monoparentale? Spre exemplu, la un venit de 404,5 lei de persoana (un adult si un minor), se acorda si ... (vezi toată discuția)